Ben, Microsoft Word ile 1992-1993 senelerinde ilk bilgisayarımızı aldığımızda 1.0 veya 2.0 versiyonuyla tanımıştım. O zamanlar Windows 3.1 vardı ve henüz Windows 95 dahi çıkmamıştı. MS-DOS o zamanlar bildiğimiz tek işletim sistemi idi. Yani Windows henüz işletim sistemi dahi olmamıştı.

İşte böyle bir zamanda Word ile tanıştık. O zamana kadar ve ondan bayağı bir sonra daha yazı yazmak için PW (Professional Word) programını kullanıyorduk. Mavi ekran üzerine beyaz karakterler ile yazı yazılırdı. Word’de ise beyaz sayfanın üzerinde siyah karakterler ile sanki gerçekten beyaz kağıda yazı yazar gibi yazılıyordu.

İlk bilgisayarımızın ekranı 13′ olduğu için Word’ün bütün araç çubukları açıkken yazı alanı için saedece 10-12 satırlık bir alan kalıyordu. Bu bakımdan kullanımı zordu ve alışmamız çok da kısa sürmedi. Ne var ki Word her yeni çıkardığı sürüm ile yazı yazma işini bayağı ilerletip yayıncılık safhasına kadar geldi. Bugün Word’ü beyaz kağıdı üzerine sadece yazı yazmak için kullanılan bir program olarak görmek/tanımlamak çok büyük bir haksızlık olur. Microsoft, Office program serileri ile birlikte Word’ün 95, 97, 200, 2002 (XP), 2003, 2007, 2010 ve şimdi de 2013 sürümlerini çıkardı. Merak edenler Microsoft Word‘ün tarihçesini Wikipedia sayfasından (İngilizce) okuyabilirler.

Her zaman dediğim gibi madem ki bu programlar işlerimizi kolaylaştırmak için yani biz kullanalım diye yapılıyor o halde biz de tüm özelliklerini azami derecede kullanmaya bakalım. Bu sebeple Word’ün tarihsel gelişimi içerisinde ben de yeni eklenen özelliklerini hemen kullanma meraklısı oldum. Bu açıdan bugün bile çoğu kullanıcının kullanmadığı bir çok özelliğini senelerdir kullanmanın tadını çıkarıyorum.

Bencil biri olmadığım için bu tadını çıkarma işini tek başıma yapmaktansa bildiklerimi paylaşarak diğer insanların da ellerinin altındaki bu programdan azami derecede istifade edebilmeleri için bir yazı dizisi yapayım dedim. Böylece bu yazı dizisi başlamış oldu.

Word ile yazı yazdıkça aşağıdaki listeye ekleyeceğim. Umarım faydalı olur.

  1. Microsoft Word’de İçindekiler ve Şekiller Tablosu Oluşturma
  2. Microsoft Word’de Kaynakça Oluşturma
  3. Microsoft Word’de Dizin Oluşturma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.