Regaip Gecesi Tebriği (1443-2022)

Regaip Gecesi Tebriği (1443-2022)

Kendisine rağbet edilen manasına gelen Regaip Gecesiİslami Takvim (Hicri Takvim)‘de halk arasında üç aylar (Şuhur-u Selâse) olarak adlandırılan, kameri yılın yedinci ayı Recep, sekizinci ayı Şaban ve dokuzuncu ayı Ramazan aylarının ilki olan Recep ayının ilk Cuma gecesidir (Perşembeyi Cumaya bağlayan gece).

Bizleri bu mübarek vakitlere ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsena, mübarek vakitleri nasıl değerlendireceğimizi öğreten Önderimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa‘ya salatüselam olsun. Hepimizin Regaip Gecesi mübarek olsun.

Bu sene Regaip Gecesi, Gregoryen Takvim (Miladi Takvim)‘e göre 3 Şubat 2022 Perşembeyi 4 Şubat 2022 Cumaya bağlayan geceye denk gelmektedir. Yani bugün (03/02/2022), akşam ezanı ile birlikte bu mübarek zaman dilimine girmiş olacağız.

Bu mübarek gecede kendimiz ve ailemiz için yaptığımız gibi dünyanın dört bir köşesindeki tüm Müslüman kardeşlerimiz için de, özellikle zulme uğrayan, sahip çıkamadığımız Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmeyi, hayır hasenatta bulunmayı ihmal etmeyelim efendim.

Bu vesile ile tüm İslam aleminin ve Müslüman kardeşlerimin mübarek Regaip Gecesini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Rabbim daha nicelerine sağlık ve afiyet içerisinde erişebilmeyi nasip eylesin.

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla,

Kâmil VARINCA

Not: Üç aylar ve Ramazan ile ilgili terimler hakkında bilgi almak için İslam Ansiklopedisinin Üç Aylar ve Ramazan dosyasına göz atmanızı tavsiye ederim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: