Berat Gecesi (15 Şaban) Tebriği (1442-2021)

Berat Gecesi (15 Şaban) Tebriği (1442-2021)

Şâbanın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der.

Hadis-i Şerif (İbn Mâce, “İḳāme”, 191)

Affedilen Müslümanlara beratlarının verildiği ve Ramazan-ı Şerif’in habercilerinin sonuncusu olan Berat Gecesi, İslami Takvim (Hicri Takvim)‘de halk arasında üç aylar (Şuhur-u Selâse) olarak adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesidir. Bu gece, üç aylar içinde yer alan mübarek gecelerin Regaip ve Miraç Gecesinden sonra gelen üçüncüsüdür.

Bu sene Berat Gecesi, Gregoryen Takvim (Miladi Takvim)’e göre 27 Mart 2021 Cumartesiyi 28 Mart 2021 Pazara bağlayan geceye denk gelmektedir. Yani bu akşam (27/03/2021), akşam ezanı ile birlikte bu mübarek zaman dilimine girmiş olacağız.

Bu sene ikinci kez Berat Gecesini Koronavirüs (CoVid-19) Salgını gölgesinde geçiriyoruz. Belki de bu vesileyle bu gece kafamızı ellerimizin arasına alıp düşünmenin tam vaktidir. İmanımızı, inancımızı ve kendimizi yoklamanın tam vaktidir. Yeniden, bir daha, bilerek ve isteyerek Müslüman olmanın tam vaktidir.

Bu vesile ile tüm İslam aleminin ve Müslüman kardeşlerimin mübarek Berat Gecesini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Rabbim daha nicelerine sağlık ve afiyet içerisinde erişebilmeyi nasip eylesin.

Bu mübarek gecede kendimiz ve ailemiz için yaptığımız gibi dünyanın dört bir köşesindeki tüm Müslüman kardeşlerimiz için de, özellikle zulme uğrayan, sahip çıkamadığımız Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmeyi, hayır hasenatta bulunmayı ihmal etmeyelim efendim. Ayrıca içinde bulunduğumuz bu zor günlerden çıkabilmek ve salgın hastalığın son bulması için de dua edelim inşaallah. Rabbim beratını alanlardan eylesin.

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla,

Kâmil VARINCA

Not: Üç aylar ve Ramazan ile ilgili terimler hakkında bilgi almak için İslam Ansiklopedisinin Üç Aylar ve Ramazan dosyasına göz atmanızı tavsiye ederim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: