Miraç Gecesi (27 Recep) Tebriği (1442-2021)

Miraç Gecesi (27 Recep) Tebriği (1442-2021)

سُبْحَانَ الَّـذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ لسَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ

Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

Kur’an-ı Kerim, İsra Suresi 1. ayet-i kerimesi ve meali (Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an-ı Kerim Meali)

Müslümanların çok zorluk çektiği ve peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)‘in hamiliğini yapan amcası Ebû Tâlib ile biricik eşi Hz. Hatice’nin sırayla vefat ettiği hüzün yılının ardından Peygamberimize teselli ve hediye olurcasına peygamberimizden başka hiç bir beşere nasip olmamış ve olmayacak bir olay gerçekleşmişti; Miraç.

Miraç, Hz. Peygamber’in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan da göğe yaptığı yolculuğu ifade eden bir terim. Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş olan mi‘râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. Terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder.

İslami Takvim (Hicri Takvim)’e göre Recep ayının 27. gecesi ayette de belirtildiği üzere Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) göğe yükseltilmiş ve birçok manevi ikramlar ile karşılanmıştır. Bu gece, halk arasında üç aylar (Şuhur-u Selâse) olarak adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan aylarında yer alan mübarek gecelerin, Recep ayı içerisindeki Regaip Gecesinden sonra gelen ikinci mübarek gecesidir.

Bu sene Miraç Gecesi, Gregoryen Takvim (Miladi Takvim)’e göre 10 Mart 2021 Çarşambayı 11 Mart 2021 Perşembeye bağlayan geceye denk gelmektedir. Yani bu akşam (10/03/2021), akşam ezanı ile birlikte bu mübarek zaman dilimine girmiş olacağız.

Bu sene ikinci kez Miraç Gecesini Koronavirüs Salgını gölgesinde geçiriyoruz.

Bu vesile ile tüm İslam aleminin ve Müslüman kardeşlerimin mübarek Miraç Gecesini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Rabbim daha nicelerine sağlık ve afiyet içerisinde erişebilmeyi nasip eylesin.

Bu mübarek gecede kendimiz ve ailemiz için yaptığımız gibi dünyanın dört bir köşesindeki tüm Müslüman kardeşlerimiz için de, özellikle zulme uğrayan, sahip çıkamadığımız Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmeyi, hayır hasenatta bulunmayı ihmal etmeyelim efendim. Ayrıca içinde bulunduğumuz bu zor günlerden çıkabilmek ve salgın hastalığın son bulması için de dua edelim inşaallah.

Ayrıca Miraç Gecesini, bu mübarek gecenin bizlere en önemli hediyesi olan namaza gereken ihtimam ve devamı göstererek ancak layıkıyla idrak edebileceğimizi, ancak bu şekilde feyiz ve bereketinden istifade edebileceğimizi de hatırlatmak isterim.

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla,

Kâmil VARINCA

Not: Üç aylar ve Ramazan ile ilgili terimler hakkında bilgi almak için İslam Ansiklopedisinin Üç Aylar ve Ramazan dosyasına göz atmanızı tavsiye ederim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: