Üç Aylar (1 Recep) Tebriği (1442-2021)

Üç Aylar (1 Recep) Tebriği (1442-2021)

Allahım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!

Hadis-i Şerif

İslami Takvim (Hicri Takvim)‘de kameri ayların yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayı; içinde Regaip ve Miraç Gecelerini barındıran ve haram aylardan biri olan Recep, içinde Berat Gecesini barındıran Şaban ve içinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi –Kadir Gecesini barındıran onbir ayın sultanı Ramazan aylarından müteşekkil; eskilerin Şuhur-u Selâse dedikleri üç aylara bu sene de kavuşmuş bulunuyoruz. Bizleri bu mübarek vakitlere ulaştıran Yüce Rabbimize hamd-ü senâlar olsun. Hepimizin üç ayları mübarek olsun.

Bu sene üç aylar ve dolayısıyla Recep ayı, Gregoryen Takvim (Miladi Takvim)‘e göre 12 Şubat 2021 Cumayı 13 Şubat 2021 Cumartesiye bağlayan gece ile başlamaktadır. Yani bu akşam (12/02/2021), akşam ezanı ile birlikte bu mübarek zaman dilimine girmiş olacağız. Rabbim, Şaban ve Ramazan aylarına da erişebilmeyi ve idrak edebilmeyi hepimize nasip eylesin.

Bu vesile ile tüm İslam aleminin mübarek üç aylarını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Müslümanlar için müstesna ve kutlu bir zaman dilimi olan bu aylar kişinin iç alemine dönmesi, iç sesini dinlemesi, kendisine çeki-düzen vermesi ve manevi açıdan arınması için yegâne güzel zamanlar. Zaten bu arınma ve güzelleşme bu ayların içerisinde bize bahşedilmiş Regaip, Miraç, Berat ve Kadir gibi mübarek geceler ve sonunda yaşayacağımız bayram ile de ödüllendirilmiş olacak.

Bu müstesna vakitler her zamankinden daha fazla dua ve hayır vakitleridir de aynı zamanda. Bu mübarek vakitlerde kendimiz ve ailemiz için yaptığımız gibi dünyanın dört bir köşesindeki tüm Müslüman kardeşlerimiz için de, özellikle zulme uğrayan, sahip çıkamadığımız Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmeyi, hayır hasenatta bulunmayı ihmal etmeyelim. Önce yakınlarımızdan başlamak üzere ihtiyaç sahiplerine hiç bir ayrım gözetmeksizin ulaşmalı ve haklarını onlara teslim etmeliyiz. Özellikle İslam coğrafyası ve dünyanın daha birçok yerindeki kardeşlerimizi unutmamalı, onlara yardım elimizi bir şekilde mutlaka ulaştırmalıyız.

Bu güzel zamanları alakayı kestiğimiz veya azalttığımız akraba ve dostlarımız ile alakayı tekrar kurmak ve kuvvetlendirmek için de birer fırsat bilmeliyiz. Mübarek üç ayları hakkıyla ve layıkıyla idrak edebilmek, feyiz ve bereketinden nasiplenebilmek ümidiyle tüm Müslüman kardeşlerimin üç aylarını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Rabbim daha nicelerine erişmeyi nasip eylesin.

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla,

Kâmil VARINCA

Not: Üç aylar ve Ramazan ile ilgili terimler hakkında bilgi alabilmeniz için İslam Ansiklopedisinin Üç Aylar ve Ramazan dosyasına da göz atmanızı tavsiye ediyorum.

,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: