Kurban Bayramı (10-13 Zilhicce) Tebriği (1439-2018)


108-Kevser_1-3

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla

(1) – Şüphesiz biz sana Kevseri verdik.

(2) – O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

(3) – Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Kur’an-ı Kerim, Kevser Suresi meali (Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an-ı Kerim Meali)

İki dini bayramımızdan ikincisi olan Kurban Bayramı (Ar. îdü’l-adhâ), İslam âleminin İslami Takvime (Hicri takvim) göre Zilhicce ayının 10 ilâ 13. günleri arasında 4 gün olarak kutladığı en önemli dinî bayramıdır.

İslam’da zamana bağlı ibadetlerin yanı sıra bayramlar gibi mübarek gün ve geceler de hep İslami Takvim (Hicri takvim)’e göre oldukları için Gregoryen Takvim (Miladi Takvim) kullanan Türkiye gibi beldelerde bu mübarek zaman dilimleri her sene farklı zamanlara tekabül ederler. Bu sebepledir ki; bu seneki Kurban Bayramı da Gregoryen Takvime (Miladi Takvim) göre 21-24 Ağustos 2018 tarihlerine tekabül etmektedir. Arefe günü ise, kurban bayramından bir evvelki gün yani 9 Zilhicce günü olup bu sene 20 Ağustos 2018 Pazartesi gününe tekabül etmektedir. Yani 19 Ağustos 2018 Pazar günü akşam ezanı ile birlikte Arefe Günü, 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü akşam ezanı ile birlikte Bayramın ilk günü, 21 Ağustos 2018 Salı günü güneş doğduktan 45 dakika sonra kılınacak olan Bayram Namazı ile de Kurban Bayramı başlamış olacaktır.

Kurban; Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek niyetiyle kesilir. Mümin, ilahî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunarak halka yakınlaşır. Görüldüğü gibi bu bayramın ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir Müslümanın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Bereketli ve feyiz dolu bayram günlerimizden olan Kurban Bayramı, Hz. İbrahim‘in fedakârlık yaptığı, Müslümanların da bütün samimiyetleriyle günahlarının affına yol aradıkları ve bu gâye yolunda, Beytullah‘a yüz sürüp, Arafat’ta vakfeye durdukları, yalvarıp yakardıkları ve kurban kestikleri bir gündür. Hz. İbrahim‘in, oğlu Hz. İsmail‘i kurban etmek istediği, Cenâb-ı Hakk’ın da büyük bir koç göndererek onu kurtardığı günün seneidevriyesinde kutlanır. Bu bayram, hanîf İslam dininin önderleri olan peygamberlerin anılarını tazelemek, Allah uğruna canı ve malı feda etmek, bu yolda sabır ve metanet göstermek konusunda onları örnek almak anlamları taşır. Dolayısıyla yapılan işin anlam ve önemini bilmeden, o idrake kavuşmadan örfi olarak bir şeyleri yapmak bu ibadetlerin anlamıyla ters düşmektedir. Rabbim hepimizin diğer ibadetler ile birlikte Kurban ibadetinin ve Bayramının anlamını idrak ederek yaşayan, bayramı sadece kendisine değil diğer Müslümanlara da yaşatanlardan eylesin.

Bu mübarek zaman dilimlerinden istifade edebilmek için hazırlanmak gerekir. Bunun için ailenize ve çocuklarınıza bayramlıklar alınız, bayramda gelecek misafirler için hazırlıklar yapınız. Çocuklara dağıtmak üzere şeker ve çikolata alıp ceplerinize yerleştiriniz. Az da olsa her bir çocuğa verebilmek için harçlık hazırlayıp cebinizde hazır ediniz. Göreceksiniz ki ömürleri boyunca sizi hiç unutmayacaklar. Tatile gitmeyiniz mesela. Onun yerine annenizin-babanızın yanına, büyüklerinizin yanına gidiniz. Tatile her zaman gidebilirsiniz ama Kurban Bayramını her zaman idrak edemezsiniz. Kurban kesecekseniz hazırlık yapınız. Ailecek gidiniz mesela kurban kesimine. Çocuklarınıza aktarınız bildiklerinizi, öğrendiklerinizi. Fakir, fukaranın hakkını ihmal etmeyiniz kurbanınızdan, çocuklarınız ile gönderiniz haklarını ki onlar da öğrensin ve yaşasın bu güzel hisleri. Bir de arefe günü sabah namazı ile başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazı ile son bulacak olan farz namazlardan sonra teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız. Unutanlara hatırlatınız. Kurbanı bir gelenek olarak değil bir dinî vecibe olarak görünüz ve iç aleminizin ilerlemesi için, Rabbinize yakınlaşma için bir fırsat olarak görüp ona göre davranınız. İyilik elinizi yakın akrabanızdan başlamak üzere, akrabalarınızdan, komşularınızdan, arkadaşlarınızdan, Müslümanlardan ve tüm insanlıktan esirgemeyiniz.

Bayramlar iyiliğin, neşenin ve kaynaşmanın arttığı zaman dilimleri. Bunun için bu bayramda da kendimiz bayram ederken başkalarını da bayram ettirelim. Akrabalarımızı, dostlarımızı, yakınlarımızı, komşularımızı ve dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanları hatırlayalım ve onlara yardım elimizi uzatalım. Onların yaralarına merhem olalım. Bu bayramı fırsat bilerek Arakan, Patani, Moro, Keşmir, Somali, Doğu Türkistan, Filistin, Suriye gibi daha birçok yerde yardım bekleyenlere yardımlarımızı ulaştıralım. Onların da bu bayramlarda sevinmelerine vesile olalım ki belki onların da hayır duası bizlerin kurtuluşuna vesile olur.

Bu hislerle başta memleketimiz olmak üzere bütün İslam âleminin, Müslüman kardeşlerimin mübarek Kurban Bayramını en kalbî his ve dileklerimle tebrik ediyor; türlü hayırlara, Hakk’a ve halka yakınlaşmaya vesile olmasını; bayramın feyz ve bereketinden hepimizin nasibdâr olabilmesini; yaptığımız ibadetlerin anlamına erişebilmeyi ve daha nice bayramlara kavuşabilmeyi; dua ve niyazlarımızın makbul olmasını; topyekûn İslâm âleminin içinden geçmekte olduğu zor zamanlardan bir an evvel kurtulmasını ve bayramın sağlık ve afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla geçirilmesini Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum. Aileniz, sevdikleriniz ve sevenleriniz ile birlikte güzel bir bayram geçirmenizi ve başkalarına da güzel bir bayram geçirtmenizi dilerim. Rabbim bir sonraki Kurban Bayramına da kavuşmayı hepimize nasip eylesin.

Hürmet, muhabbet, selam ve dua ile efendim.

Kâmil VARINCA

Not: Diyanet İşleri Başkanlığı daha evvelki senelerde olduğu gibi bu sene de Kurban münasebetiyle http://kurban.diyanet.gov.tr/ adresinde bir internet sitesi hazırlamış ve kullanıma sunmuştur.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: