Kadir Gecesi Tebriği (1435-2014)


Kadir Suresi

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla

(1) – Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

(2) – Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

(3) – Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

(4) – Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

(5) – O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kur’an-ı Kerim, Kadir Suresi meali (Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an-ı Kerim Meali)

Kur’an-ı Kerim‘in nazil olmaya başladığı, 1000 aydan daha hayırlı, Ramazan Bayramının habercisi bir kutlu gece olan Kadir Gecesine kavuşmuş bulunuyoruz (Allahualem). Kadir Gecesiİslami Takvim (Hicri Takvim)’de Ramazan ayının içerisinde bir gecedir. Hangi gece olduğu kesin olarak bildirilmemiş olmakla birlikte Peygamberimiz bu gecenin Ramazan ayının son 10 gününde aranmasını tavsiye buyurmuşlardır. İslam âlimleri bu gecenin kuvvetle ihtimal Ramazan ayının 27. gecesi olduğunu söylemişlerdir. Bu gece, üç aylar içerisinde yer alan mübarek gecelerin RegaipMiraç ve Berat Gecesinden sonra gelen 4.südür.

Bu sene Ramazan ayının 27. gecesi, Gregoryen Takvim (Miladi Takvim)e göre 23 Temmuz 2014 Çarşambayı 24 Temmuz 2014 Perşembeye bağlayan geceye denk gelmektedir. Yani bu akşam (23/07/2014), akşam ezanı ile birlikte bu mübarek zaman dilimine girmiş olacağız. Rabbim bayrama da kavuşmayı nasip eylesin.

Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı, adına da Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sure bulunan Kadir Gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğu kesin olarak bildirilmemiş, böylece Ramazan ayının her gecesinin Kadir Gecesi gibi şuurlu bir şekilde idrak edilmesi özendirilmiştir.  Biz de “Her geceyi Kadir, her geleni Hızır bil” sözünde olduğu gibi daima şuurlu ve teyakkuzda olmalıyız. Zira bu gece ki içinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan yani 84 yıldan daha hayırlı bir gece. Bu demek oluyor ki bir ömre bedel bir gecedir Kadir Gecesi. İdrak edebilenler için ömür içinde ömürlerdir bu gece. Bir insan bir ömürden fazla yaşayabilir mi? Kadir Gecesini idrak edebilmiş ise evet. Kaç Kadir Gecesi idrak edebildi ise o kadar ömür sürmüş demektir. Ne büyük bir saadet, ne büyük bir fırsat.

Aslında her akşam yatağa yatınca yapmamız gereken günlük muhasebemizi bu mübarek gecede daha bir titiz ve özenle yapmamız gerekir. Şimdiye kadar neler yaptım, neler yapıyorum, neler yapacağım, gidişim ne yönde gibi soruları kendimize sorup samimi cevaplarını vermemiz gerekir.

Günahlardan vazgeçmek, hayır hasenat yapmak için bu tür zamanları fırsat bilelim. Akrabalarımıza, dostlarımıza, yakınlarımıza, komşularımıza olduğu gibi dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlara da yardım elimizi uzatalım. Onların yaralarına merhem olalım. Bu gece de, bu mübarek Kadir Gecesini fırsat bilip insanların yardım beklediği yerlere yardımlarımızı ulaştıralım. Onların da bu gecelerde sevinmelerine vesile olalım ki belki onların da hayır duası bizlerin kurtuluşuna vesile olur.

Bu hislerle başta memleketimiz olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir gecesini en kalbî his ve dileklerimle tebrik ediyor; bilcümle hayırlara vesile olmasını, bu gecenin feyiz ve bereketinden hepimizin nasibdâr olabilmesini, dua ve niyazlarımızın makbul olmasını, topyekûn İslâm âleminin içinden geçmekte olduğu zor zamanlardan bir an evvel kurtulmasını, Ramazan Bayramına sağlık ve afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum. Bu mübarek gecede kendimiz ve ailemiz için yaptığımız gibi dünyanın muhtelif yerlerindeki diğer tüm Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmeyi ihmal etmeyelim efendim.

Hürmet, muhabbet, selam ve dua ile,

Kâmil VARINCA

Not 1: İsrail’in Filistin’in Gazze bölgesine başlatmış olduğu saldırılar sonucu ölen kardeşlerimiz için Türkiye 22 Temmuz’da 3 günlük yas etmiştir. Ben de ölenlere rahmet kalanlara acil şifalar diliyorum. İsrail’i bu insanlık dışı tavırlarından dolayı kınıyor, boykot ediyorum.

Not 2: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı bir Genelge yayımlayarak saldırı altındaki Gazze için yardım kampanyası başlatmıştır. Bu mübarek gece vesilesiyle bu yardım kampanyasına katılmanızı istirham ederim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: