Kutlu Doğum Haftası (14-20 Nisan) Tebriği (2014)


2014-kutlu-dogum

Bilindiği üzere Peygamber Efendimiz İslami/Hicri takvime Rebiülevvel ayının 12. gecesi (fil yılı) dünyayı teşrif eylemişlerdir. O gecenin Gregoryen/Miladi takvime göre karşılığı da 571 yılının 20 Nisan günü olarak kabul edilmektedir.

Bizler Müslümanlar olarak o mübarek doğum (mevlit) gecesini yüzlerce yıldır Mevlit Gecesi olarak kutlamaktayız.

Ancak bugün resmî takvimimiz değiştiği ve artık ülkemizde Gregoryen/Miladi takvim kullanıldığı için bu takvime göre de Peygamber Efendimizin doğum gününü kutlamak ve onun ahlakını geniş halk kitlelerine yayabilmek adına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından da 20 Nisan tarihi Kutlu Doğum, içerisinde bulunduğu hafta da Kutlu Doğum Haftası olarak 1989 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Bugün artık resmî olarak 14-20 Nisan tarihleri arası farklı temalarla Kutlu Doğum Haftası olarak çeşitli faaliyetler ile kutlanmaktadır. Bu seneki teması “Peygamberimiz: Din ve Samimiyet” olan Kutlu Doğum Haftası, 9 Nisan 2014 Çarşamba günü Topkapı Sarayı‘nda “Hicaz’dan İstanbul’a Hz. Peygamber Sevgisi” temasıyla açılan “Aşk-ı Nebî: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber”  Sergisi ile başlatılmış, 20 Nisan 2014’e kadar da yurt içi ve yurt dışında birçok etkinlikle devam edecektir.Siz de kendi beldenizde yapılacak olan etkinlikleri http://kutludogum.diyanet.gov.tr/Etkinlik.aspx  adresinden öğrenebilir ve bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı daha evvelki senelerde olduğu gibi bu sene de Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle http://kutludogum.diyanet.gov.tr/ adresinde bir internet sitesi hazırlamış ve kullanıma sunmuştur. Bu sitede yer alan görsellerden bazıları aşağıdadır.

Elbette gayemiz ümmeti olmaktan şeref duyduğumuz o peygamberin doğum gününü kuru kuru kutlamak değildir. Gayemiz bir Müslüman olarak onun getirdiği dini daha iyi öğrenmek, öğretmek, yaymak ve paylaşarak yaşatmak olmalıdır. Bunun için de dinini canlı bir şekilde yaşayarak gösteren o peygamberin hayatını öğrenmek, onun ahlakıyla ahlaklanmaya çalışmak bizim en temel vazifemiz olmalıdır.

Bu düşüncelerle Kutlu Doğum Haftanızı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla efendim.

Kâmil VARINCA

Benzer İçerikli Yazılar:

  1. Kutlu Doğum Haftası (14-20 Nisan) Tebriği (2012) (17 Nisan 2012)
  2. Kutlu Doğum Haftası (14-20 Nisan) Tebriği (2013) (14 Nisan 2013)
  3. Kutlu Doğum Haftası (14-20 Nisan) Tebriği (2014) (12 Nisan 2014)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: