Bir yanda Dünya Sağlık Günü diğer yanda ölümler


529idamBugün (7 Nisan), Dünya Sağlık Günü (eng: World Health Day) idi. İnsan sağlığının korunması ve geliştirilmesi çağrıları yapıldı. Yani insanı hayatta tutmanın, yaşatmanın önemi vurgulandı.

Ama diğer yandan da aynı gün dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce insan açlık, susuzluk, kıtlık, yetersiz beslenme, hastalık vb sebeplerden ölüyor, üstüne üstlük binlercesi de terör ve savaş sonucu öldürülüyorlar.

Bugün; Suriye’de, Filistin’de, Orta Afrika’da, Arakan’da ve daha birçok yerde insanlar yerlerinden yurtlarından ediliyor, işkenceye maruz bırakılıp öldürülüyorlar.

Bizler, ellerinden bir şey gelemeyenler, tüm bu yaşananlar ile her gün biraz daha üzülüyor, engel olamamanın utancı ile de her gün biraz daha suskunlaşıyoruz. Ama bizim de elimizde bir silahımız var; dua. Duanın sadece sözlerle değil, fiillerle de yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bu sebeple hem sözel dualarımızı yapabilir, hem de kötülüğe fiilen mani olamıyorsak bile onu duyurup engel olabileceklere de ulaşmasını sağlayabiliriz.

Mesela Mısır’da darbe yönetiminin darbe karşıtı 529 kişiye 20 dakikalık bir duruşma sonucu idam cezası vermesine tepkimizi ortaya koymalıyız. Bu karara karşı çıkıyor, idamların infazının durdurulmasını talep ediyoruz.

Bu konuyla alakalı olarak http://529kardesinasiliyor.com/ adında bir site ve beraberinde imza kampanyası açılmıştır. Siz de bu sitedeki veya aşağıdaki kampanyalara imzanız ile katılabilir, yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Twitter’da da @529idam adında bir hesap açılmış ve konu ile alakalı paylaşımlar yapılmaktadır. Ayrıca konu ile gelişmeler aşağıdaki tabelalar ile paylaşılmaktadır.

  • #529KardeşinAsılıyor
  • #KardeşlerimİçinAdımAt
  • #İdamaDurDe
  • #529KardeşineSahipÇIK
  • #TürkiyedenMısıraDUA
  • #StopExecutionsinEgypt
  • #WorldSilentForExecutionInEgypt
  • #Save529EgyptianLives
  • #EGYPT529

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: