Kadir Gecesi Tebriği (1434)


kadir-suresi-arapcasi-ve-turkce-meali

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. ﴾1﴿ Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! ﴾2﴿ Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ﴾3﴿ Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. ﴾4﴿ O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ﴾5﴿

Kur’an-ı Kerim, Kadir Suresi Meali (Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an-ı Kerim Meali)

Kadir Gecesi Tebrik Kartı

Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı gece olan Kadir Gecesiİslami/Hicri Takvimde Ramazan ayının içerisinde bir gecedir. Hangi gece olduğu kesin olarak bildirilmemiş olmakla birlikte Peygamberimiz bu gecenin Ramazan ayının son on gününde aranmasını tavsiye etmiştir. İslam alimleri kuvvetle ihtimal Ramazan ayının 27. gecesi olduğunu söylemişlerdir.

Bu sene Ramazan ayının 27. gecesi, Gregoryen/Miladi Takvime göre 3 Ağustos 2013 Cumartesiyi 4 Ağustos 2013 Pazara bağlayan geceye denk gelmektedir. Yani bu akşam (03/08/2013), akşam ezanı ile birlikte bu mübarek zaman dilimine girmiş olacağız.

“Her geceyi Kadir, her geleni Hızır bil” sözünde olduğu gibi daima şuurlu ve teyakkuzda olmamız için, özellikle Ramazan-ı Şerifin son on gününde aramamız tavsiye olunan, içinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan yani 84 yıldan daha hayırlı bir geceye kavuşmuş olacağız (Allahualem). Bu demek oluyor ki bir ömre bedel bir gecedir Kadir Gecesi. İdrak edebilenler için ömür içinde ömürlerdir bu gece. Bir insan bir ömürden fazla yaşayabilir mi? Kadir Gecesini idrak edebilmiş ise evet. Kaç Kadir Gecesi idrak edebildi ise o kadar ömür sürmüş demektir. Ne büyük bir saadet ne büyük bir fırsat.

Adına Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sure bulunan, Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı Kadir Gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğu kesin olarak bildirilmemiş, böylece Ramazan ayının her gecesinin Kadir Gecesi gibi şuurlu bir şekilde idrak edilmesi özendirilmiştir.

Aslında her akşam yatağa yatınca yapmamız gereken günlük muhasebemizi bu mübarek gecede daha bir titiz ve özenle yapmamız gerekir. Şimdiye kadar neler yaptım, neler yapıyorum, neler yapacağım, gidişim ne yönde gibi soruları kendimize sorup samimi cevaplarını vermemiz gerekir.

Günahlardan vazgeçmek, hayır hasenat yapmak için bu tür zamanları fırsat bilelim. Akrabalarımıza, dostlarımıza, yakınlarımıza, komşularımıza ve dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlara yardım elimizi uzatalım. Onların yaralarına merhem olalım. Bu gece de bu mübarek Kadir Gecesini fırsat bilip Arakan ve Somali gibi insanların yardım beklediği yerlere yardımlarımızı ulaştıralım. Onların da bu geceler de sevinmelerine vesile olalım ki belki onların da hayır duası bizlerin kurtuluşuna vesile olur.

Bu hislerle başta memleketimiz olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir gecesini en kalbî his ve dileklerimle tebrik ediyor; Kadir gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasibdâr olabilmesini, dua ve niyazlarımızın makbul olmasını, topyekûn İslâm âleminin içinden geçmekte olduğu zor zamanlardan bir an evvel kurtulmasını, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

Hürmet, muhabbet, selam ve dua ile,

Kâmil VARINCA

Benzer İçerikli Yazılar:

  1. Kadir Gecesi Tebriği (1432) (26 Ağustos 2011)
  2. Kadir Gecesi Tebriği (1433) (14 Ağustos 2012)
  3. Kadir Gecesi Tebriği (1434) (3 Ağustos 2013)
  4. Kadir Gecesi Tebriği (1435-2014) (23 Temmuz 2014)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: