Microsoft Word Alan Kodları: Index (Dizin) alanı


 

Örnek

{ INDEX \s bölüm \d “.” } alanı, ana belge için dizin oluşturur. Alt belgelerin her biri bir bölümdür; bölüm başlıkları, bölümleri numaralandıran bir SEQ alanı içerir. \d anahtarı, bölüm numarasıyla sayfa numarasını birbirinden bir noktayla (.) ayırır. Bu alandan oluşturulan dizin aşağıdakine benzer:

Aristo, 1.2
Dünya, 2.6
Jüpiter, 2.7
Mars, 2.6

{ INDEX [Anahtarlar ] }

Bir dizin oluşturur ve ekler. INDEX alanı, XE (Dizin Girdisi) alanları tarafından belirlenen dizin girdilerini biriktirir. INDEX alanı, Ekle menüsünde Başvuru alt menüsündeki Dizin ve Tablolar komutuyla eklenir.

\b Yer İşareti

Belgenin yalnızca belirtilen yer işaretiyle işaretlenmiş kısmından bir dizin oluşturur. { INDEX \b Seç } alanı belgenin “Seç” yer işaretiyle işaretlenmiş kısmından bir dizin oluşturur.

\c Sütunlar

Sayfa üzerinde birden fazla sütun içeren bir dizin oluşturur. { INDEX \c 2 } alanı iki sütunlu bir dizin oluşturur. En fazla dört sütunlu dizinler oluşturabilirsiniz.

\d “Ayırıcılar”

\s anahtarıyla kullanılır, sıralı sayıları ve sayfa numaralarını ayıran karakterleri (en çok 5 olabilir) belirler. {INDEX \s bölüm \d ” : ” } alanı, sayfa numaralarını “2:14.”biçiminde görüntüler. \d anahtarını atlarsanız, tire (-) kullanılır. Karakterler tırnak imleri içine alınmalıdır.

\e “Ayırıcılar”

Dizin girdisiyle bulunduğu sayfa numarasını ayıran karakterleri (en çok 5 olabilir) belirler. { INDEX \e “; ” } alanı, dizin içinde “Metin ekleme; 3” gibi bir sonuç görüntüler. \e anahtarını atlarsanız, virgül ve boşluk (, ) kullanılır. Karakterler tırnak imleri içine alınmalıdır.

\f “Tanımlayıcı”

Yalnızca belirlenen girdi türünü kullanan bir dizin oluşturur. { INDEX \f “a” } tarafından oluşturulan dizin sadece { XE “Metin Seçme” \f “a” } gibi XE alanlarıyla işaretlenmiş girdileri içerir. Varsayılan girdi türü “I”.

\g “Ayırıcılar”

Sayfa aralıklarını ayıran karakterleri (en çok 5) belirler. Karakterleri tırnak imleri içine alın. Varsayılan olarak tire (-) kullanılır. { INDEX \g ” ve ” } alanı sayfa aralıklarını “Metin bulma, 3 – 4” biçiminde görüntüler.

\h “Başlık”

Dizin içindeki alfabetik gruplar arasında Dizin Başlığı stili ile biçimlendirilen metni ekler. Metni tırnak işaretleri içine alın. { INDEX \h “—A—” } alanı dizin içindeki her alfabetik grup öncesinde uygun olan harfi görüntüler. Gruplar arasına boş bir satır eklemek için, boş tırnak işareti kullanın: \h “”.

\k “Ayırıcılar”

Dizin girdisi ile onun çapraz başvurusunu ayıran karakterleri belirler. { INDEX \k “; ” } alanı, dizin içinde “Metin ekleme: Bkz: Düzenleme” gibi bir sonuç görüntüler. \k anahtarını atlarsanız, nokta ve boşluk (. ) kullanılır. Karakterler tırnak imleri içine alınmalıdır.

\l “Ayırıcılar”

Birden çok sayfaya yapılan başvuruları ayıran karakterleri belirler. Varsayılan karakterler virgül ve bir boşluktur (, ). Tırnak işaretleri içine alarak en fazla beş karakter kullanabilirsiniz. { INDEX \l ” veya ” } alanı, dizin içinde “Metin ekleme, 23 veya 45 veya 66” gibi girdiler görüntüler.

\p “Aralık”

Belirlenen harfler için bir dizin derler. { INDEX \p a-m } alanı, yalnızca A ile M arasındaki harfler için bir dizin üretir. Harf dışındaki başka karakterlerle başlayan girdileri de eklemek için, ünlem işareti (!) kullanın. { INDEX \p !–t } ile üretilen dizin, A ile T arasındaki harfleri içerdiği gibi diğer özel karakterleri de içerir.

\r

Alt girdileri asıl girdiyle aynı satır içine koyar. İki nokta (:), asıl girdileri alt girdilerden ayırır, noktalı virgül (;) alt girdileri ayırır. { INDEX \r } alanı “Metin: ekleme 5, 9; seçme 2; silme 15” gibi girdiler görüntüler.

\s

Bir sıra adıyla izlendiğinde, sayfa numarasıyla bir sıra numarası içerir. Varsayılan ayırıcı olan tire (-) karakterinden farklı bir ayırıcı karakter belirlemek için \d anahtarını kullanın.

\y

Dizin girdileri için yomi metninin kullanımını etkinleştirir.

\z

Microsoft Word’ün dizin üretmek için kullandığı dil kimliğini tanımlar.

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: