Muhasebe Defteri Programı


Tek bir şahıstan, bir aileye, bir ticari kuruluştan bir devlete kadar tüm ticari faaliyet gösterenler bu ticari faaliyetlerini sürdürebilmek için muhasebesini de yapmak zorundadırlar. Bu sadece geçmiş dönemdeki gelir-gider dengesini değil ileri ki zamanlara ait tahminleri de içerir. Yorganın boyunu bilmeniz gerekir ki ayağınızı ne kadar uzatabileceğinizi bilesiniz. Bunun için de muhasebe yapmak zorundasınız.

Biz de diğer aileler gibi aile bütçesini yönetebilmek için muhasebimizi yapıyoruz. Bu muhasebe işi önceden basit bir excel sayfası hâlindeyken benim Kamu Yönetimi eğitimimde muhasebe öğrenmiş olmamdan dolayı muhasebe ilmine uygun ve standart bir muhasebe defteri şeklinde bir excel uygulaması hâline geliverdi. Aşağıda bu Muhasebe Defteri uygulamasının son hâline erişebilirsiniz.

Zamanla gelişerek bu hâlini alan uygulama ülkemizdeki yürürlükteki muhasebe kurallarına uygun Tek Düzen Hesap Planına göre hazırlandığı için muhasebe bilenler hiç zorlanmayacaktır. Ancak temel muhasebe bilmiyorsanız uygulamayı kullanmanız biraz zor olacaktır. Dolayısıyla uygulamayı tam anlamıyla kavrayabilmek için biraz alıştırma yapmanız gerekecektir. Bir ipucu vermek gerekirse muhasebenin temel mantığı her hareketin etkilediği ve etkilendiği bir hesap olmasıdır. Yani para bir hesaptan çıkıyorsa mutlaka bir hesaba giriyordur. Buna dikkat ederek defteri tutarsanız açık vermezsiniz.

Eğer tek düzen hesap planı ve ülkemizdeki muhasebe sistemi hakkında bilgi almak için aşağıda bağlantısını verdiğim Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nden başlayarak sırasıyla diğer genel tebliğleri okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

  1. Vergi İadeleri Programı
  2. Ortaöğretim Diploma Defteri Programı
  3. Muhasebe Defteri Programı
  4. Ders ve Öğrenci Başarı Değerlendirme Programı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: