Kamu Spotları

Kamu Spotları

Bilirsiniz televizyonlarda bazen kamu spotu adı altında kısa süreli bilgilendirici filmler oluyor. Bazılarını çok beğeniyorum. Ne zamandır da bu videoları internetten nasıl bulacağımı merak ediyordum. Çünkü bu kamu spotlarının yayımlandığı resmi bir yer yok. Hazırlayanların internet sitelerine girip baktığınızda ise maalesef sanki yayılmasını istemiyorlarmış gibi tüm kamu spotlarını bulamıyorsunuz. Ancak bu kamu spotlarının bazıları bence her zaman kullanılabilecek nitelikte ve geçerlilikte. Bu sebeple de bunların her daim yayınlandığı ve bulunabileceği bir yer olmalı diye düşünüyorum  Şimdiye kadar eli yüzü düzgün böyle bir yer bulamadığım için hayrına biri çıkıp bir internet sitesinde bunları bir araya getirip yayınlasa ne güzel olur diye düşünüp dururdum. Bu konuyu şöyle bir araştırırken öğrendim ki bu kamu spotları öyle gelişigüzel hazırlanıp yayımlanamıyormuş zaten. RTÜK’ün onayından geçmesi gerekiyormuş. Bu konu ile ilgili olarak RTÜK’üm Kamu Spotları başlığı ile bir de sayfası bulunuyormuş ve bu sayfa altında meğer güncel kamu spotlarının videoları da bulunmaktaymış.

Ayrıca bu kamu spotları için bir de yönerge varmış, RTÜK tarafından çıkarılmış; Kamu Spotları Yönergesi (Üst Kurulun 08/08/2012 tarih ve 2012/45 sayılı toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir). Bu yönergeye göre kamu spotu; “Kamu kurum ve kuruluşları ile dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarınca hazırlanan veya hazırlatılan ve Üst Kurul tarafından yayınlanmasında kamu yararı olduğuna karar verilen bilgilendirici ve eğitici nitelikteki film ve sesler ile alt bantlar” olarak tanımlanmaktadır. Kamu spotları bilgilendirici ve eğitici nitelikte oldukları için reklam, tanıtım veya gizli reklam içeremiyor ve gerçek kişiler adına da kamu spotu hazırlanamıyormuş. Kamu spotlarının süresi 45 saniye ile, verilen yayınlama tavsiye kararlarının geçerlilik süresi ise 6 ay ile sınırlıymış.

Eğer kurum olarak siz de bir kamu spotu yayınlatmak istiyorsanız önce 45 saniyeyi geçmeyecek şekilde bir video veya 10 saniyeyi geçmeyecek şekilde bir ses bandı hazırlayıp RTÜK’e gönderiyorsunuz. Onlar inceleyip uygun bulurlarsa yayın kuruluşlarında yayınlatabileceğinize ve bu sürenin reklam süresi içerisinde sayılmayacağına dair size cevabi yazı veriyorlar. Siz de bu yazıya binaen yayıncı kuruluşlarda bu kamu spotlarını yayınlatabiliyorsunuz.

Ayrıca TRT1’in de kamu spotlarına özel bir sayfası varmış meğer. Ama buradaki videolar TRT1’de yayınlanırken kaydedilmiş oldukları için TRT1 logolu ve bazen de kayıt kalitesi düşük olabiliyor. Kamu spotlarının televizyon kanalı logosuz ve orjinal hâli için RTÜK’ün sayfasının takip edilmesi gerekiyor. Ancak kamu spotları için RTÜK tarafından verilen tavsiye kararları 6 ay ile sınırlandırıldığı için de bu sayfada maalesef 6 aydan önceki kamu spotlarına erişim sağlanamıyor, çünkü kaldırıyorlar. Tüm bu sebeplerden dolayı kamu spotlarının tek elden yayınlandığı ve arşivlendiği bir internet sitesi bulamamanın üzgünlüğü içerisindeyken tıpkı benim gibi başkalarının da beğendiği kamu spotlarını paylaşıp yayabileceği bir ortam oluşturabilmek adına hepsini olmasa bile en azından beğendiklerimi YouTube kanalıma ekleyip yayımlayabileceğimi ve arşivleyebileceğimi düşündüm. İşte size beğendiğim ve önemli olduğunu düşündüğüm kamu spotlarından oluşturulmuş YouTube oynatma listem. Bu listeye zaman zaman yeni kamu spotlarından beğendiklerimi de ekleyeceğim için zamanla büyüyecektir.  Belki siz de izleyip yayılması için paylaşmak istersiniz diye size de haber vermek istedim.

Hürmet, muhabbet, selam ve dualarımla,

Kâmil VARINCA

İlgili kaynaklar:

Kamu Spotları Oynatma Listem


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: