Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK’ün hatırasının yaşatılması için bir teklif


Bilindiği üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı hocamız Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK, 24 Ağustos 2011 tarihinde vefat etmişti. Eski mezunlarımızdan, şimdi ABD’de yaşayan Feryal GÜLER o tarihte bir teklifte bulunmuştu; hocamızın ismi okulda bir yere verilsin diye. Ben de bu teklifi 7/24 Yıldızlı Hat vasıtasıyla Rektörlük’e ilettim. Ancak o tarihten bu yana herhangi bir cevap alamadım.

Hocamızın isminin ve hatırasının yaşatılması ve yıllarca emek verdiği üniversitesinin ve öğrencilerinin vefa borçlarını bir nebze de olsa ödeyebilmek için Hocamızın isminin Üniversite içerisinde bir mekâna verilmesinin oldukça güzel bir fikir olduğunu düşünüyor ve destekliyorum. Feryal Hanıma da fikir için çok teşekkür ediyorum.

Ben şahsen mekân olarak Davutpaşa’da yeni yapılmakta olan Kongre Merkezine Hocamızın isminin verilmesini teklif ediyorum.

Siz de bu fikri güzel bulduysanız ve desteklemek isterseniz YTÜ 7/24 Yıldızlı Hat‘a konuyu anlatan bir mesaj yazıp talepte bulunun. Neticeyi ise hep birlikte görelim. Sizlere verilen cevapları lütfen bizimle de paylaşın.

Kâmil VARINCA

——————————

Not 1: Prof. Dr. Ferruh Ertürk anısına vefat ettiği zaman yazmış olduğum “Bir güzel insanı uğurladık – Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK anısına” yazısını buradan okuyabilirsiniz.

——————————

Not 2: 2 Eylül 2011 tarihinde Yıldızlı Hat vasıtasıyla Rektörlük’e gönderdiğim ve cevap alamadığım mesajım şöyleydi:

Sayın yetkili,

Bilindiği üzere YTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK 24 Ağustos 2011 tarihinde vefat etmiştir.

Hocamızın uzun yıllardır YTÜ’ye olan katkılarından dolayı kendisinin isminin yaşatılması, sonraki kuşaklara hatırasının aktarılması için üniversitemiz bünyesinde uygun görülen bir mekâna isminin verilerek hatırasının yaşatılmasını teklif ediyorum.

Müspet cevabınızı heyecanla bekliyorum.

——————————

Ekleme 1: 03/12/2011

İlk mesajımın üstünden neredeyse 3 ay geçtikten sonra hâlâ mesajıma cevap alamayınca Yıldızlı Hat vasıtasıyla Rektörlük’e ikinci bir mesaj gönderdim.

26 Kasım 2011 tarihinde gönderdiğim bu ikinci mesajım ise şöyleydi:

Sayın yetkili,

Bilindiği üzere YTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK 24 Ağustos 2011 tarihinde vefat etmişti. Vefatının ardından 02/09/2011 tarihinde Yıldızlı Hat vasıtasıyla hocamızın YTÜ’ye olan uzun yıllarca katkısından dolayı kendisinin isminin yaşatılması, sonraki kuşaklara hatırasının aktarılması için üniversitemiz bünyesinde uygun görülen bir mekâna (mesela Davutpaşa’da yapılan Kongre merkezine) isminin verilerek hatırasının yaşatılmasını teklif etmiştim. Ancak bu konuda herhangi bir geri bildirim almadım. Acaba bu konu hakkında bir işlem yapıldı mı? Yapılıyor mu? Yapılacak mı?

Bilgi verilmesini arz ederim.

2 Aralık 2011 tarihinde Genel Sekreterlik imzalı gelen cevap ise şöyle:

Sayın Arş.Gör.Kamil VARINCA,

Sözkonusu kongre merkezinin ücreti İl Özel İdaresi tarafından karşılandığı için, adı “YTÜ Davutpaşa Kampüsü 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre ve Kültür Merkezi” olarak konulmuş durumdadır. (02.09.2011 tarihli mesajınız bize ulaşmamış olup belki başka bir birime yönlendirilmiştir.)

İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

Genel sekreterlik

Ama ben hocanın ismi illa Kongre Merkezine verilsin dememiştim ki. O sadece uygun görülen mekâna parantez içinde verilmiş bir örnekti.

——————————

Ekleme 2: 22/12/2011

Maalesef teklifime net bir cevap alamayınca ben de teklifim daha net anlaşılsın diye uygun görülen mekâna bir örnek vermeden sadece teklifimin yer aldığı bir mesajı yine Yıldızlı Hat vasıtasıyla Rektörlük’e gönderdim.

17 Aralık 2011 tarihinde göndermiş olduğum üçüncü mesajım şöyleydi:

Sayın yetkili,

Bilindiği üzere YTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK 24 Ağustos 2011 tarihinde vefat etmiştir.

Hocamızın YTÜ\’ye olan uzun yıllarca katkısından dolayı kendisinin isminin yaşatılması, sonraki kuşaklara hatırasının aktarılması için üniversitemiz bünyesinde uygun görülen bir mekâna isminin verilerek hatırasının yaşatılmasını talep ediyorum.

Saygılarımla,

21 Aralık 2011 tarihinde de Rektörlük Özel Kalem imzasıyla gelen cevap ise şöyle:

Değerli öğretim üyemiz,

Mailinizde belirttiğiniz gibi değerli hocamız Ferruh bey için hem çevre bölümümüz hemde üniversitemiz rektörlük birimi bir çalışma içerisinde olduğunu belirtmek isterim.

Sayın hocamızı Rahmetle anıyoruz.

İlginiz için çok teşekkür ederiz.

Rektörlük Özel Kalem

Ne var ki ben Çevre Mühendisliği Bölümünde görevli olduğum halde böyle bir çalışmadan maalesef haberim yok. Demek ki bizden habersiz yapılıyor böyle çalışmalar. Zaten önemli olan da bizim bilmemiz değil tabi, yapılıyor olması. Yürütülen çalışmanın muhtevasını ve ne zaman nihayete erdirileceğini bilmesek de merakla çalışmanın neticesini beklemekteyiz.

——————————

Ekleme 3: 22/02/2012

Hocamız vefat edeli ve ilk mesajı göndermemin üzerinden 6 ay geçti ama hâlâ bir netice göremedik. Sabırla beklemekteyiz. Umudum o ki bu kadar uzun sürdüğüne göre yürütülen çalışmalar çok güzel neticeler doğuracak demektir.

——————————

Ekleme 4: 16/06/2013

Hocamız vefat edeli ve ilk mesajı göndermemin üzerinden neredeyse 2 sene geçmiş. Bunca zamandır herhangi bir geri bildirim almadım ama bugün gördüğüm güzel bir gelişmeyi de haber vermek istiyorum.

Bugün bir sempozyum için hani Hocamızın isminin verilmesini istediğimiz ama bunun olamayacağı tarafımızı bildirilmiş olan Yıldız Teknik Üniversitesinin Davutpaşa Yerleşkesi içerisinde bulunan “2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre ve Kültür Merkezi“ne gittim. Oturum aralarında merkezi gezerken fark ettim ki büyük salon haricinde 3 tane de küçük toplantı/seminer odaları var merkezde.

İşte onlardan birinin isminin “Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK Salonu” olduğunu görünce ne kadar şaşırdım ve sevindim bilemezsiniz. Bilmiyorum buranın duyurusu veya açılışı yapıldı mı ama bence yapılması gerekirdi. En azından bize bir geri dönüş yapılarak Ferruh Hocamızın isminin bu şekilde yaşatılacağı söylenebilirdi.

Ayrıca YTÜ Emekli Akademik Personeli için de bir Bilgi Sistemi kurmuş. Orada da Ferruh Hocamızın bir sayfası bulunmaktadır. http://www.eperbis.yildiz.edu.tr/biyografi.php?id=163 adresinde Hocamız daima hatırlanacaktır.

Tüm yaşananlardan sonra, her şeye rağmen salona ismi verenlere, YTÜ Emekli Akademik Personel Bilgi Sistemini hayata geçirenlere, bu işleri yapan YTÜ Yönetimine, kendilerine yakışanı yaptıkları, güzel birer vefa örneği sergiledikleri için çok teşekkür ediyorum.

——————————

Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK içerikli tüm yazılar:

 1. Taziye Mesajı – Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK (24 Ağustos 2011)
 2. Bir güzel insanı uğurladık – Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK anısına (25 Ağustos 2011)
 3. Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK’ün hatırasının yaşatılması için bir teklif (3 Ekim 2011)

“Prof. Dr. Ferruh ERTÜRK’ün hatırasının yaşatılması için bir teklif” için 2 cevap

  • Mustafa,

   Desteğin için teşekkür ederim. Ancak aradan geçen zamana karşılık henüz bir netice alamadık. Ya da ben bilmiyorum, duymadım, görmedim. Merak ediyorum, acaba benim haricimde Yıldızlı Hat’a yazanlara ne cevap verdiler? Size gelen cevapları bizimle de paylaşır mısınız?

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: