Sabit ve cep telefonlarını aramanın en ucuz yolu: VoIP


Şu an yurt dışında olduğum için Türkiye’den aranma ve Türkiye’yi aramanın en ucuz yollarını araştırıyorum. Bunun için VoIP (Voice Over Internet Protocol), IP üzerinden ses iletimi için kullanılan bir protokol varmış. Yani internet üzerinden ses aktarımı. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için VoIP hizmet sağlayıcılarından birine üye/kayıt olmanız gerekiyor. Böylece oldukça makul ve ucuz fiyatlar ile konuşabiliyorsunuz.

Şu an için (2010 Aralık) Türkiye sabit telefonlarını aramanın en ucuz yolu bedava aramak. Türkiye’nin sabit telefonlarını bilgisayarınızdaki VoIP programı aracılığıyla bedava arayabileceğiniz VoIP hizmet sağlayıcıları: Poivy, Nonoh, Smslisto, Telbo ve VoipWise. Türkiye cep telefonlarını aramanın en ucuz yolu ise yine bilgisayarınızdaki VoIP programı aracılığıyla EasyVoip veya CheapVoip ile dakikası 0,025 $ yani yaklaşık 4 kuruş.

Kullanabileceğiniz VoIP hizmet sağlayıcıları, internet adresleri ve bilgisayarınızdaki VoIP programından Türkiye’deki sabit ve cep telefonlarını arama ücretleri Euro (EUR)/dakika olarak ise şöyle;

Hizmet Sağlayıcı Sabit Telefonu Arama Ücreti (€/dk) Cep Telefonunu Arama Ücreti (€/dk) İnternet Sitesi
12Voip

0,008

0,023

http://www.12voip.com
ActionVoip

0,017

0,029

http://www.actionvoip.com
CheapVoip

0,013

0,022

http://www.cheapvoip.com
EasyVoip

0,013

0,022

http://www.easyvoip.com
FreeCall

0,017

0,040

http://www.freecall.com
FreeVoipdeal

0,023

0,058

http://www.freevoipdeal.com
InternetCalls

0,023

0,173

http://www.internetcalls.com
InterVoip

0,017

0,063

http://www.intervoip.com
Jumblo

0,017

0,040

http://www.jumblo.com
JustVoip

0,035

0,104

http://www.justvoip.com
LowrateVoip

0,017

0,115

http://www.lowratevoip.com
Netappel

0,035

0,115

http://www.netappel.fr
Nonoh

0,000

0,092

http://www.nonoh.net
Poivy

0,000

0,081

http://www.poivy.com
PowerVoip

0,017

0,027

http://www.powervoip.com
Rynga

0,017

0,035

http://www.rynga.com
Sipdiscount

0,104

0,173

http://www.sipdiscount.com
SmartVoip

0,014

0,040

http://www.smartvoip.com
Smsdiscount

0,017

0,069

http://www.smsdiscount.com
Smslisto

0,000

0,083

http://www.smslisto.com
SparVoip

0,360

0,095

http://www.sparvoip.de
Telbo

0,000

0,044

http://www.telbo.com
VoipBlast

0,010

0,035

http://www.voipblast.com
VoipBuster

0,023

0,173

http://www.voipbuster.com
VoipBusterPro

0,023

0,173

http://www.voipbusterpro.com
VoipCheap

0,088

0,081

http://www.voipcheap.co.uk
VoipDiscount

0,023

0,173

http://www.voipdiscount.com
VoipGain

0,012

0,207

http://www.voipgain.com
VoipRaider

0,022

0,114

http://www.voipraider.com
VoipStunt

0,029

0,178

http://www.voipstunt.com
VoipWise

0,000

0,173

http://www.voipwise.com
VoipZoom

0,023

0,081

http://www.voipzoom.com
WebCallDirect

0,012

0,052

http://www.webcalldirect.com

Ayrıca http://www.lowcaller.com adresinden mevcut VoIP hizmet sağlayıcılarına ve arama ücretlerine ulaşabilirsiniz. Ancak, bu sitede dikkat etmeniz gereken bir şey bazı VoIP hizmet sağlayıcılarının para birimi olarak ABD doları (USD) kullanıyor olmasıdır. Yani LowCaller.com’da gösterilen ücretlerin hepsi EUR değil. USD olarak ücretlendiren hizmet sağlayıcıları ise şöyle: CheapVoip, EasyVoip, PowerVoip ve Telbo. Ayrıca bazen ücretler güncellenmemiş olabilir, siz yine de hizmet sağlayıcıların kendi sitelerinden bakınız.

Nasıl kullanılır?

VoIP yoluyla telefon görüşmesi yapmanın 3 yolu var.

 • Ya bilgisayarınıza hizmet sağlayıcınızın VoIP programını kurup bilgisayardan bilgisayarı (diğer VoIP kullanıcılarını – bu ücretsizdir), sabit telefonları veya cep telefonlarını doğrudan aramak,
 • Ya bir “acces number” alarak (Türkiye için henüz mevcut değil, alamazsınız) sabit veya cep telefonunuzdan önce bu numarayı, ardından aramak istediğiniz sabit veya cep telefonunu aramak,
 • Ya da uygun cep telefonu modellerine VoIP programını kurarak cep telefonunuz kanalıyla internet üzerinden sabit veya cep telefonunu aramak.

Her üç yol için de öncelikle arayacağınız ülkeyi hangi VoIP hizmet sağlayıcısı ile daha ucuza arayacağınızı bulmalı, ardından o hizmet sağlayıcının VoIP programını indirip kayıt olmalısınız. Programı bilgisayara kurup kayıt olduktan sonra 10 EUR kredi satın almanız gerekiyor. Böylelikle 10 EUR’luk konuşma hakkınız ve ücretsiz arama yapılan yerlere arayabileceğiniz gün sayısı satın almış oluyorsunuz. Programdan programa değişmekle birlikte bu gün sayısı 90 ilâ 180 gün arasında değişiyor, yani 3 aydan 6 aya kadar. Bunun anlamı şu; ücretsiz olarak aranan yerleri bu günler içerisinde ücretsiz arayabiliyorsunuz, gününüz dolduğunda ücretsiz arayamıyor, kredinizden aramış oluyorsunuz. Her kredi aldığınızda hem krediniz hem de ücretsiz gün sayınız artıyor.

Bilgisayarınızdaki VoIP programından ayrıca Phone2Phone özelliğini kullanarak iki telefonu birbirine bağlayabiliyorsunuz. Bu durumda her iki taraftan da arama/aranma ücreti kesilebilir. Bunun için aramaya başladığınızda çıkan fiyatlara dikkat ediniz.

Siz yine de, VoIP hizmeti kullanacaksanız seçtiğiniz VoIP hizmet sağlayıcısından, arayacağınız ülke ve telefon türüne göre değişen ücret tarifelerini iyice incelemeden, araştırmadan ne bu hizmeti sağlayan bir hizmet sağlayıcısından VoIP hizmeti satın alın, ne de arama yapın. Ucuza getirelim derken pahalıya mal olmasın.

Püf Noktalar:

 • Hangi VoIP hizmet sağlayıcısının programını kullanırsanız kullanın sanırım tek bir sağlayıcı ve veritabanı var ve bu sebeple farklı VoIP programlarını aynı anda kullanıyor olsanız bile aynı kullanıcı isimlerini alamıyorsunuz. Ben hangi programda hangi kullanıcı adım olduğunu unutmamak için kendime seçtiğim kullanıcı adının sonuna hangi VoIP programının kullanıcı adı ise o VoIP programının adını ekliyorum, böylece karışıklık olmuyor.
 • Bazı VoIP hizmet sağlayıcılarının ücret tarifesi ve ödeme seçeneklerinde ana para birimi USD’dir. Diğerlerinin ki genelde EUR’dur.
 • Aramalarınızda bağlantı ücreti olarak kullandığınız VoIP hizmet sağlayıcının kullandığı para birimine göre ayrıca 0,039 € veya 0,039 $ alınabilir.
 • Ücretsiz arama yapılan ülkelerin her şehri ücretsiz olmayabilir.
 • VoIP programına cep telefonunuzu doğrulattırıp ayarını yaptığınız takdirde aradığınız kişi arayan olarak sizin cep telefon numaranızı görür. İsterseniz gizli arama olarak da arama yapabilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle hayırlı günler dilerim efendim.

Kâmil VARINCA

Yazar: Kâmil VARINCA

Öğretim Üyesi (Dr. Öğr. Üyesi), Çevre Mühendisi (Dr.), Kamu Yöneticisi (L) / Assistant Professor (Assist. Prof.), Environmental Engineer (PhD.), Public Administrator (BPA)

5 yorum

 1. Sorry, but your session has already expired. Click here to go back and refresh the page again

  ne yapsam hep bu çıkıyor karşıma neden böyle oluyor

  Beğen

  1. Para yükleme esnasında uzun süre beklemiş olabilir veya işleminizi bitirmeden yeniden başlamaya çalışmış olabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

   Beğen

 2. farklı VoIP programlarını aynı anda kullanıyor olsanız bile aynı kullanıcı isimlerini alamıyorsunuz. evet az önce woipwise de kullnadığım aynı adı girdim daha önceden alınmış kullnıcı diy emesaj verdi

  Beğen

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: