Çevre Denetimi Yönetmeliğinde Değişiklik


Ülkeler çıkardıkları yasal mevzuatlar ve bu mevzuatlardaki değişiklikler ile hep daha iyiye, daha güzele ve en doğrusuna ulaşmak gayreti içerisindedirler. Yani bir gelişme söz konusudur. Ancak konu bizim ülkemiz olunca işler biraz değişiyor. Çıkarılan kanuni düzenlemeler ve mevzuatta yapılan değişikliklere bakınca ileriye gitmek yerine sanki geriye gidiyor gibiyiz. Üstelik bu sadece birkaç kanun veya yönetmelikte değil son dönemde yürürlüğe giren veya değiştirilen çoğu mevzuat için geçerli.

Mesleğimiz açısından en önemli değişiklik; Çevre ve Orman Bakanlığı’nca 21 Kasım 2008 tarih ve 27061 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Denetimi Yönetmeliğinde 22 Ekim 2009 tarih ve 27384 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yapılan değişiklik olsa gerek. Zira ilkiyle Çevre Mühendislerine sınav şartı aranmaksızın Çevre Görevlisi Sertifikası verilirken, ikincisiyle bu hak Çevre Mühendislerinin elinden alınmış ve onların da diğer meslek dalları gibi eğitime girip sınavdan başarılı olmak şartıyla bu belgeyi almaya hak kazanabilecekleri yazılmıştır. Yönetmelikten anlaşılmaktadır ki; dört yıllık bir lisans programının doğrudan ilgi alanına giren bir işin yapabilmesi için o programdan mezun olmak yetmemekte, diğer programlardan mezun olanlarla aynı kefeye konulmak suretiyle 100 saatlik bir eğitimi daha almak ve başarmak gerekmektedir. Utanç duyulası bir durum. Çünkü böylesine bir düzenleme yalnız Çevre Mühendisliğinde var ve bu da onlara aynı ismi taşıyan Bakanlık tarafından yapılıyor.

Hiçbir meslek grubu lisans öğretiminden sonra diğer meslek dalları ile aynı kefeye konularak eğitim alıp sınava girmemektedir. Zaten böyle olsaydı lisans programlarına gerek kalmaz, isteyen istediği işin 100 saatlik eğitimine gidip bu belgeyi alabilirdi. Yoksa burada Çevre Mühendisliği Bölümlerinin çok da gerekli Bölümler olmadığı mı söylenmek istenmektedir? Eğer öyle ise ‘neden bu meslek dalı 30 senedir bu ülkede eğitim-öğretim vermektedir’ sorusunu cevabını merakla beklemekteyiz.

Bakanlık, bu değişikliği yapmakla kalmadı, hemen Çevre Görevlisi eğitimi de açtı. Üstelik konuyla ilgili çıkarması gereken Tebliği çıkarmadan. Bu ne acele, ne hız? Bir yere mi yetişiliyor? Ülkenin çevre sorunlarının bir an önce çözülmesi için mi acele ediyorlar? Eğer öyleyse piyasada işsiz gezen veya işsizlikten başka işler yapmakta olan binlerce Çevre Mühendisi var, onlara derhal bu belge verilerek iş imkânı açılabilir. İşverenlerin çevre mühendisi almak yerine elindeki personel ile bu işi yapma isteklerinin savunucusu Çevre ve Orman Bakanlığı olmamalıdır. Çevre ve Orman Bakanlığı sesi çıkmayan Çevre’nin ve onun mağdur olmuş mühendisleri Çevre Mühendislerinin koruyucusu ve sözcüsü olmalıdır.

Son olarak; Bakanlığımızdan yapılmış olan bu vahim yanlıştan dönmesini bekliyoruz. Zaten konu Yargıya taşınmış ve iptal davası açılmıştır. Önemli olan iptal davası sonucunda değişiklik yapılması değil, yönetmelik yargıca daha iptal edilmeden Bakanlığın bu yanlıştan dönmesi ve olması gerekeni yapmasıdır. Gönlümüz bundan yanadır.

Şimdiden herkesin mübarek Kurban Bayramını da tebrik ediyorum. Umarım iyi bir bayram geçirirsiniz.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: