Ambalaj Atıkları ve Dumansız Hava Sahası


Ayın yedisinde Eminönü’ndeki tarihi binalarında hizmet veren Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’ndeydik. Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, “Ambalaj Atıklarının Sürdürülebilir Geri Dönüşümü ve Tüm Taraflarla Birlikte Belediyelere Düşen Görevler” başlıklı bir seminer verdi.

Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği ülkemizdeki Belediye Birlikleri içerisinde en faal olanlarından biri. İnternet sitelerini (http://www.marmara.gov.tr) ziyaret etmenizi ve ilginizi çekeceğine inandığım düzenlendikleri eğitimlere de katılmanızı tavsiye ederim.

Temmuz ayında da olsak böyle bir etkinliğe katılımın beklentinin üzerinde olması gerçekten sevindiriciydi. Seminerin basındaki haberleri için şu adresleri ziyaretleri edebilirsiniz.

http://www.marmara.gov.tr/newsdetail.aspx?newsId=410

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1115391&Kategori=yasam&b=Pet

http://www.haber7.com/haber/20090708/Gonullu-Belediyeler-isini-iyi-yapmali.php

Bilindiği gibi ambalaj atıkları konusunda ülkemizde 24/06/2007 tarih ve 26562 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” bulunmaktadır. Yönetmelik, ilgili tüm tarafların yükümlülüklerini belirtmiştir. Seminer Belediyeler Birliğinde ve çoğunlukla belediyecilere verildiği için belediyelerin yükümlülükleri konusu işlendi. Yönetmelik Belediyelere birçok yükümlülük getirmesine rağmen henüz bunu tam anlamıyla yapabilen belediye neredeyse yok.

Büyükşehir Belediyeleri Yönetmeliğe göre; a) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri alır, b) İlçe ve ilk kademe belediyeleri tarafından yürütülen çalışmalarda koordinasyonu sağlar, c) İlçe ve ilk kademe belediyeleri tarafından hazırlanan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda yürütülen çalışmaları destekler, ç) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapar, bu tür faaliyetlere katkıda bulunurlar. Ya da bulunmak zorundadırlar diyelim.

Aynı şekilde İl, ilçe ve ilk kademe belediyeleri ise; a) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplar veya toplattırır, b) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için lisans/geçici çalışma izni almış işletmeler, piyasaya sürenler ve/veya yetkilendirilmiş kuruluşlar ile birlikte ambalaj atıkları yönetim planını hazırlayarak Bakanlığa sunar, c) Hazırlanan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda ayrı toplama çalışmasının başlatıldığı bölgelerde, çalışmaların ambalaj atığı yönetim planına uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetler, önlem alır ve ambalaj atıklarını ayrı olarak biriktirmeyen ambalaj atığı üreticilerine idari yaptırım uygular, ç) Sözleşme yaptığı lisanslı/geçici çalışma izinli işletme veya işletmeler tarafından yürütülen kaynakta ayrı toplama çalışmalarını toplama aracı, personel, ekipman yerleştirme ve benzeri idari ve teknik konularda destekler, d) Ambalaj atıklarını evsel atık toplama araçlarına alınmaması için gerekli tedbirleri alır, e) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri alır, f) Lisans başvurusunda bulunacak olan toplama ayırma ve geri dönüşüm tesislerine çalışabilecekleri uygun çalışma alanlarını gösterir, g) Toplama ayırma ve geri dönüşüm tesislerini belediye imar planları üzerinde işaretler ve altyapı hizmetlerini öncelikle yapar, ğ) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapar, bu tür faaliyetlere katkıda bulunur. Ya da bulunmak zorundadır diyelim.

Ülkemizde maalesef en büyük sıkıntılarımızdan biri yasal düzenlemelerimizin olmaması değil, maalesef kanunların uygulanmamasıdır asıl sıkıntı veren. Bu nedenle en ileri, en güzel, en, en, en yasal düzenlemeleri yapsanız da uygulanmıyorsa hiçbir kıymeti aliyesi bulunmamaktadır. Bu yüzdendir ki bir ilerleme kat edemiyoruz. Dileğimiz odur ki yasalar çıkmakla kalmasın, aynı zamanda uygulasın da.

Uygulanmasını cânı gönülden temenni ettiğimiz bir kanunî düzenlememiz var ki o da dumansız hava sahası olarak sloganlaşan 4207 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”. Bu kanunun 19/07/2009 tarihinde yürürlüğe girecek son maddeleri ile birlikte kanun tamamen uygulamaya geçmiş ve %100 dumansız hava sahası gerçekleşmiş olacak.

Kanunun yürürlüğe girecek maddeleri ile birlikte; tütün ürünleri, a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında, c) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında, d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez. İnşaallah kanun tam anlamıyla uygulanır.

Tüm mevzuatımızın tam anlamıyla layıkıyla uygulanması dileklerimle, %100 dumansız hava sahasını ben de destekliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: