TÜRKAY 2009 Türkiye’de Katı Atık Yönetimi Sempozyumu


Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak birincisini 2007 yılında gerçekleştirdiğimiz TÜRKAY Türkiye’de Katı Atık Yönetimi Sempozyumunun ikincisini 15-17 Haziran 2009 tarihlerinde YTÜ Oditoryum ve Sergi Salonunda gerçekleştirdik. Ülkemizde katı atık yönetimi ile alakalı tüm tarafları bir araya getirmeyi amaçlayan sempozyuma bu sene de yoğun bir ilgi vardı.

Sempozyumun açılış panelinde “Türkiye’de Katı Atık Yönetimi’nin dünü, bugünü ve yarını” konusu T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKÇA, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanı Sn. A. Mahir ERDEM, İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürü Doç. Dr. M. Emin BİRPINAR, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Doç. Dr. İbrahim DEMİR ve Fatih Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet BORAT tarafından geçmişte yaşanan çarpıcı olaylar ve izlenimler dile getirilerek aktarıldı.

Üç gün süren sempozyumda, “Katı Atık Yönetimi, Tıbbî Atık Yönetimi, Katı Atık Bertarafında Biyolojik Yöntemler, Atık Değerlendirme ve Geri Kazanımı, Sızıntı Suyu Yönetimi, Arıtma Çamurlarının Yönetimi, Düzenli Depolama, Özel ve Tehlikeli Atık Yönetimi” başlıklı 17 oturumda toplam 68 adet sözlü ve 19 adet poster bildiri sunuldu. Bu oturumlara toplamda 303 kişi katıldı. Sempozyuma 29 farklı üniversite ve araştırma kurumundan 133 bilim insanının yanında, İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İBB’ye bağlı ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlarıyla birlikte Antalya, Gaziantep, Kocaeli, Bursa, Kırıkkale, Konya, Karaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Belediyelerinden yöneticiler katıldılar.

Sempozyumun son günü katılımcılar ile birlikte YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünün de bulunduğu YTÜ Davutpaşa yerleşkesinde ağaç dikimi gerçekleştirdik. Katılımcılar kendi elleriyle ağaçlarını diktiler. Artık hepimizin dikili bir ağacı var.

Sempozyumun Sonuç Bildirgesine YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünün internet sitesinden (http://www.cem.yildiz.edu.tr) ulaşabilirsiniz.

Sempozyumun başarılı gerçekleşmesi en çok da bizi, yani düzenleyenleri sevindirmiş oldu. Zira bir yıl gibi uzun süren hazırlık çalışmalarının ardından sempozyumun başarıyla gerçekleştirilmesi verilen emeğin en güzel neticelerinden biri. Sempozyumda emeği geçen Onur, Bilim, Düzenleme ve Yürütme Kurullarındaki tüm hoca ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sempozyumumuza desteklerini esirgemeyen sponsorlarımızı da unutmamak gerek. Onlara da teşekkürler. Ve sempozyumda bizleri yalnız bırakmayan, teşrifleriyle bizi sevindiren tüm katılımcılara da sonsuz teşekkürler.

Bir sonraki TÜRKAY sempozyumunda görüşebilmek ümidiyle,

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: