YTÜ İnşaat Fakültesi Taşındı


1989 yılında kurulan YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü aradan geçen 19 senenin ardından Yıldız yerleşkesindeki mekân yetersizliğinden dolayı bugün artık Davutpaşa’da İnşaat Fakültesi için yapılmış olan yeni modern binasına taşındı.

Hangi iş yapılırsa yapılsın eğer iş layıkıyla yerine getirilmek isteniyorsa o işin gereklerini yerine getirmek gerekiyor. İşin layıkıyla yapılması isteniyorsa eğer; iş hangi özelikte insan-ekip gerektiriyorsa o insan-ekibe, ne kadar mekâna ihtiyaç duyuluyorsa o kadar mekâna, hangi alet, edevat ve teçhizata ihtiyaç duyuluyorsa o kadar da ekipmana sahip olunması gerekiyor. Üniversitede eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme çalışmalarının layıkıyla yapılabilmesi için de gerekli ekip, ekipman ve mekanın bulunması gerekiyor. Bunlardan bir veya birkaçı eksik olunca ne yazık ki bütün sistem etkileniyor. Bu sebeple Fakültemizin yeni ve modern bir binaya kavuşması Fakültemizin geleceği açısından oldukça önemlidir. Bundan sonra yeni mekânda yeni başarılara imza atmak ümidiyle yeni yerimizin hayırlı olmasını temenni ederim.

Alet, ekipman gerekliliğinden bahsetmişken çok önceden başlamasına rağmen benim daha yeni haberim olan bir projeden de bu kapsamda bahsetmek istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2006 yılında bir AB Life projesi başlatmış; ismi ”İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi” kısa adıyla SMILE projesi. Bildiğiniz gibi LIFE, Avrupa Birliğinde sadece çevreye yönelik projelerin finansmanı amacıyla oluşturulan tek topluluk mali aracıdır.

Projede, İstanbul’da Entegre bir Elektrik ve Elektronik Malzeme Atıkları Yönetimi için plan, veritabanı ve pilot projeler hazırlanması ve uygulanması amacıyla bir çerçeve oluşturulması ve bu alanda belediye/valilik seviyesinde kapasite ve idari yapıların geliştirilmesi hedeflenmiş. Proje kapsamında, İstanbul’daki kamu kuruluşları, bankalar, özel şirket ve ofislerden bilgisayar ve ekipmanlarının toplanması için ayrı bir toplama sisteminin oluşturulması, atıkların bir depo/tamir tesisine götürülerek orada toplanan parçaların incelemeden geçirildikten sonra tekrar kullanılabilir, geri dönüştürülebilir ve kurtarılamaz olarak sınıflandırılmaları, tekrar kullanılabilir bilgisayar ve malzemelerin tamir edilmesi, bilgisayarların hafızalarındaki verilerin silinerek bunların daha sonra ilgilenen kişi veya okullara, yardım kuruluşları veya sosyal gruplara satılması, kurtarılamaz durumdaki parça ve malzemelerin olası toksik maddelere karşı güvenli işlemlerden geçirilmesi, tekrar parçalara ayrıldıktan sonra olası tekrar kullanılabilir malzemelerin kurtarılmalarıyla geri dönüşüme tabi tutulmaları, geri kalanların ise düzenli depolama sahalarına götürülmesi planlanmış. Geri kazanılan bilgisayar ve ekipmanlar bilgisayar ihtiyacı olan okullara gönderilecekmiş.

Oldukça faydalı bir projeye benzemekle birlikte hedeflenenler gerçekleşmiş mi, proje başarıyla tamamlanmış mı bilgi edinemedim. Proje ile ilgili bilgilere projenin internet sitesinden (http://www.ibb.gov.tr/sites/lifesmile/Documents/default.htm) ulaşabilirsiniz. Bir de iyi haber; bilgisayar atıklarınızı projenin iletişim adreslerini kullanarak bildirdiğinizde adresinizden alınıyormuş. Ne diyelim hayırlı olsun.

Bu vesileyle 85. yıldönümünü kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyor; sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: