Dumansız Hava Sahası Hareketini Destekliyorum


19 Mayıs 2008 yeni bir bayramımızın başlangıcı oldu; Dumansız Hava Sahasına Geçiş Bayramı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ülkemizde artık tütün ve tütün mamullerinin kullanımı sınırlandırılmış oldu. Sigarasız bir Türkiye’ye merhaba dedik.

7 Kasım 1996 tarihinde 4207 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun” kabul edilmiş idi. 3 Ocak 2008 tarihinde ise 5727 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kabul edildi. Kanunun uygulanmasına yönelik olarak 16 Mayıs 2008 tarihinde 2008/6 numaralı Başbakanlık Genelgesi yayınlandı.

Kanun çerçevesinde 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren, kamunun ortak kullanım alanlarında, işyerlerinde, toplu taşıma araçlarında sigara içilemeyecek ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılamayacak. Kanunda belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı. Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları olmayacak. Üstelik tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademedeki yöneticileri, bu düzenlemelerin uygulanması konusunda kanuni olarak sorumlu olacaklar. Kanun kapsamında, tütün tüketilmeyecek tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılacak. Yasa; sigara, pipo, nargile, puro gibi bütün tütün ürünlerini kapsıyor. “Tütün ürünü” ibaresi ise tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade ediyor.

Kanun ile birlikte 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren, kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, koridorları dâhil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında, taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında, 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren ise özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde sigara içilmeyecektir.

Böylesi güzel bir uygulamaya geçmiş olmamızdan dolayı şahsi sevincim bir yana toplumsal fayda açısından da oldukça yararlı olacak. Bu bakımdan dumansız hava sahası hareketini destekliyorum.

Bu vesileyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı, Dumasız Hava Sahasına geçişimizi ve İstanbul’un fethinin 555. yıl dönümünü kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: