İnsanlık için de çalışmak


Bugün, sabah kalkıp okulumuza/işimize gidebiliyorsak, gün boyu rahatça istediğimiz yere gidip gezebiliyorsak, sokaklarda rahatça dolaşabiliyorsak, sabaha kadar huzur içinde uyuyabiliyorsak, düşüncelerimizi rahatça söyleyebiliyorsak, her şeyden de öte özgürsek, bir devletimiz ve vatanımız varsa bu vatanı canları pahasına savunan, bu uğurda canını feda eden ve bize bırakan atalarımıza karşı çok şey borçluyuz demektir.

Tarih; vatanı, milleti, devleti, bayrağı ve mukaddes değerleri için mücadele etmiş kahramanlar ve kahramanlıkları ile doludur. Mücadele şekli değişse de mücadele hiç bitmemiş, yeri gelmiş kalem ile, yeri gelmiş fikir ve siyaset ile, yeri gelmiş ilmî çalışmalar ile, yeri gelmiş can ile bu mücadelenin içinde yer alınmış ve aktif bir şekilde mücadele devam etmiştir.

Atalarımız vazifelerini en iyi şekilde yerine getirmiş, bu mutluluk ve gönül rahatlığı ile bu dünyadan göçmüşlerdir. Bugün artık vazife savunulmuş olan bu vatanı korumak ve ilelebet payidar etmek ile bize kalmıştır. Her birimize düşen görev ise kendi sahamızda, kendi çalışmalarımızda, kendi hayatımızda bu bilincin içerisinde olmak ve ona göre davranmaktır.

Biz de atalarımız gibi gönül rahatlığı ile bu dünyadan göçebilmek, bizden önceki kuşaklardan devraldığımız vatanı bizden sonrakilere bırakabilmek için vazifemiz her ne ise layıkıyla yapmamız gerekir. Öğretmen isek öğretmenliğimizi, doktor isek doktorluğumuzu, yazar isek yazarlığımızı, asker isek askerliğimizi, oyuncu isek oyunculuğumuzu, tamirci isek tamirciliğimizi layıkıyla ve hakkıyla yerine getirmemiz gerekir. Hem de öyle bir yerine getirmeliyiz ki hem en güzel olsun bizim işlerimiz, hem örnek olsun hem de sanat eseri olsun. Bu bilinç ile yaşarsak sadece kendimiz için, vatanımız, milletimiz için değil tüm dünya ve insanlık için faydalı bir insan oluruz.

Şu fâni dünyada baki kalan işler yapabilmek ve hep hayırla anılabilmek ümidiyle, Çanakkale zaferi kahramanlarımızın ve diğer tüm kahramanlarımızın, atalarımızın ruhları şad olsun.

Aynı zamanda 22 Mart Dünya Su gününüzü de tebrik ederim.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: