YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünün Başarıları


Üniversiteler sadece yüksek öğretimin yapıldığı yerler değil, bunun yanında araştırma-geliştirme faaliyetleri olarak projelerin ve sektör için çeşitli işlerin yürütüldüğü, tüm bunların sonucunda bilimsel yayın organlarında yayınlanarak tüm dünya bilimine katkı sağlayan bilimsel yayınların üretildiği yerlerdir de aynı zamanda. Bu açıdan bakıldığında üniversitelerde pek tatil olmaz. Tatil ancak öğretime verilen ara anlamındadır. Bunun haricinde projelerde, yayınlarda ve diğer işlerde bir tatil veya ara verme söz konusu değildir.

Bu bakımdan bir üniversitenin kalitesi sadece bir etkenle ölçülmez. Birden fazla etkenin varlığında çıkan sonuçtur aslında kalite ve başarı. Öğretim başarısı açısından verilen dersler, içerikleri, öğretim kadrosu ve tüm bunların ötesinde öğrenciler tarafından tercih edilirlik önemlidir. Akademik olarak bilimsel açıdan öğretim elemanlarının yayınları, yayın sayıları ve atıfları, yapmış oldukları projeler ve almış oldukları ödüller önemlidir kalite ve başarı kıyaslamasında. İdari açıdan ise sanırım yönetim sistemlerinin varlığı bir artı getirecektir. Tüm bunlar maalesef eninde sonunda gelip fiziki imkânların varlığı ve insan kaynağının kalitesine dayanıyor. İmkânınız ve insan kaynağınız varsa, yeterliyse, iyiyse çıkacak olan sonuçlar da o denli iyi ve kaliteli oluyor.

Bu normal gidişatın yanında imkânsızlıklar içinde de başarı öyküleri duyuyoruz, görüyoruz. Ülkemizin genel olarak içinde bulunduğu maddi imkânların ne denli yeterli ve kaliteli olduğu konusunda herkesin az-çok bir fikri ve kanısı vardır diye düşünüyorum. Zaten çoğu başarı da nedense imkânsızlıklar içinde gerçekleştiriliyor. Tüm imkânların varlığı acaba insanları tembelliğe mi meylettiriyor diye düşünmeden edemiyor insan.

İşte bizim Bölümün başarısı da sanırım aynı. İmkânsızlıklar içindeyken bile insanların neler yapabileceğini gösteren bir başarı. Üstelik belgeli.

Bölümümüz, Science Citation Index (SCI) ve Expanded (SCI-Exp) kapsamındaki dergilerde 2005-2006 yılında yapılmış olan yayınlarda Yıldız Teknik Üniversitesinin en fazla yayın yapan Bölümleri arasında Öğretim Elemanları başına düşen yayın sayısında 1., Öğretim Üyesi başına düşen yayın sayısında ise 2. olmuştur. Rektörlük tarafından Bölümümüze bunlar için Teşekkür Belgeleri verilmiştir.

Ayrıca YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Çevre Mühendisliği Bölümleri arasında ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi alan ilk Bölüm olduk. Kurulum çalışmaları 2006’nın sonunda başlayan sistem 2007’de kurulmuş ve gerekli denetimleri geçirerek 28 Aralık 2007’de belgelendirilmiştir.

Ayrıca 2007-2009 dönemi Fakülte Araştırma Görevlileri Temsilciliği ve Üniversite Araştırma Görevlileri Temsilciliği de Bölümümüzde bulunmaktadır.

Ayrıca tüm bunların yanında MÜDEK Eğitim Akreditasyonu ve ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyonu çalışmaları da devam etmektedir. Onlar da en kısa sürede tamamlanarak belgelendirileceklerdir.

Tüm bunlar imkânsızlıklar içinde de olunsa insan kaynağının ne denli önemli olduğunu gösteren örneklerdir. Bundan dolayıdır ki Bölümümüz öğretim elemanlarını göstermiş oldukları bu başarıdan dolayı tebrik etmek ve bundan sonraki çalışmaları için destek vermek gerekir.

Başarıların devamlı olması dileğiyle,

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: