Arş. Gör. mü? O ne ki?


Arş. Gör. unvanı ile üniversitelerde çalışanların bu unvanı ve yaptıkları işleri üniversite dışındakilere anlatmak gibi oldukça zor bir işleri de vardır. Arş. Gör., yani Araştırma Görevlisi. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda tanımlandığı üzere “Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır”. İşte araştırma görevlilerinin görev tanımı bu.

Her meslek grubunda olduğu gibi araştırma görevliliğinin de kendine has sorunları ve zorlukları bulunmaktadır. Hiçbir sorun kendiliğinden çözülmediği gibi bizlerin sorunları da kendiliğinden çözülmemektedir. Çözülmesi için gayret sarf edilmesi, uğraşılması gerekmektedir.

Biz YTÜ Araştırma Görevlileri olarak bu konuda biraz daha şanslıyız. YTÜ Senatosunun 27/09/2007 tarihli 2007/13 sayılı toplantısı ve 13 numaralı kararı ile“Yıldız Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlileri Temsilciliği Yönergesi” çıkarılmıştır. Bu yönergeye göre aşağıdan yukarıya doğru her bir bölüm kendi içinden araştırma görevlileri temsilcisini seçecek, bölüm temsilcileri fakülte temsilcisini, fakülte temsilcileri de üniversite araştırma görevlileri temsilcisini seçeceklerdir. Fakülte araştırma görevlileri temsilcileri ise Araştırma Görevlileri Konseyini oluşturmaktadırlar.

13 Aralık 2007 tarihinde Araştırma Görevlileri Konseyi aynı zamanda Üniversite Araştırma Görevlileri Temsilcisi olacak Konsey Başkanını seçmek üzere toplanmıştır. Yapılan seçim sonucunda İnşaat Fakültesi Araştırma Görevlileri Temsilcisi Kâmil Varınca, Araştırma Görevlileri Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Üniversite Araştırma Görevlileri Temsilcisi olarak seçilmiştir. Tüm araştırma görevlisi arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.

Görev süremiz olan önümüzdeki iki yıl boyunca üniversitemiz araştırma görevlilerinin sorunlarına çözüm üretmek için konsey olarak elimizden geldiğince çalışacağız. Tüm araştırma görevlisi arkadaşlardan da ricamız birimlerindeki araştırma görevlileri temsilcisi ile irtibat halinde bulunmaları ve temsilcinin yapacağı genel araştırma görevlileri toplantılarına katılıp sorunlarını çözüm önerileri ile birlikte dile getirmeleridir. Ancak el ele verirsek bir şeylerin değişebileceğini unutmayalım.

Bu vesileyle herkesin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyor; bayramın birlik, beraberlik, barış, ve huzur ortamı içinde geçmesini diliyorum. Yeni yılın da yeni bir başlangıç olarak hayatınızın en mutlu senesi olmasını dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: