Çocukların Eğitiminde Çevre Bilinci


Her birimizin hayatında çocukluk ve gençlik yıllarının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Hayat çizgimizin, ideallerimizin, dünya görüşümüzün çoğunluğu bu dönemlerde şekillenir. Bu dönemlerde elde edinilen kazanımlar ve öğrenilenler hayatımızın ilerleyen zamanlarında edineceklerimizin temelini ve yönünü belirler. Dolayısıyla o yıllarda alınacak bir çevre eğitimi de sonrasında edineceğimiz çevre bilincinin temelini teşkil eder. Hâl böyle olunca da daha ilkokul çağındaki çocukların eğitiminde de çevreye gerekli önemin ve zamanın ayrılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Bugün çevreyi bu hale getiren büyüklerin genelde küçüklüklerinde bu konuda herhangi bir eğitim ve uyarı almamış insanlar olduklarına inanıyorum. Çünkü bana küçükken yapmam tembihlenen her şeyi hâlâ yapıyor, yapmamam tembihlenen her şeyi de hâlâ yapmıyorum (istisnalar olabilir tabi). İşte bu sebepledir ki daha o yıllarda çevre konusunda eğitilmiş bir ferdin gelecekte çevreye duyarlı bir insan olacağını düşünürüm. Tabii verilecek bu eğitim, anne-baba ve öğretmen sözü dinlemenin öneminin verilmesinden sonra olmalı ki bir faydası olsun.

İşte burada tüm bunları yapacak ve yeni nesiller yetiştirecek olan öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Öğretmenlerimiz yeni nesilleri çevreye duyarlı bir şuurda yetiştirerek çevrenin korunmasına ve bizden sonrakilere daha yaşanabilir bir çevre bırakmamıza yardımcı olacaklardır. Bu kapsamda yapılan çalışmaları sevinçle karşılıyor ve destekliyoruz. Yaşadıklarımız da çalışmaların meyvelerini verdiğini göstermektedir.

Bu kapsamda iki örnek vermek istiyorum ki birincisi Milli Eğitim Bakanlığının mutat olarak Çevre Gönüllüleri Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği Çevre Eğitimi – öğretmenler için hizmet içi kursudur. Bu kursun Hava Kirliliği kısmına birkaç seferdir konuşmacı olarak katılıyorum. Kursa katılan öğretmenlerimizin elde ettikleri kazanımlarını öğrencileriyle paylaşarak onların hayatlarında bir değişim yaptığına inanmaktayım.

İkincisi ise bu inancımı destekler nitelikte yaşadığım bir olay. Geçen hafta üniversiteye bir ilkokul öğrencisi annesi ile birlikte gelip Çevre konusunda yaptığı projesi için bilgi isteğinde bulundu. İlkokul 3 öğrencisine yaşadığınız çevreyi daha güzel yaşanabilir bir alana dönüştürmenin yollarını bulma proje ödevi verilmişti. Yaptığımız konuşmayı ve öğrendiklerini ömrü boyunca unutmayacağını ve tatbik edeceğini umuyorum. İlkokul çağındaki öğrencilere böyle ödevler verilmesi oldukça sevindirici bir gelişme doğrusu.

İşte bu sebeple ve vesileyle ülkemizi emanet ettiğimiz/edeceğimiz gençlerimizi yetiştiren tüm öğretmenlerimizin, eğitimcilerimizin öğretmenler gününü kutluyor ve ellerinden öpüyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: