Meslek Meseleleri – 4 – 7. Çevre Mühendisliği Kongresi


Bir süredir çevre mühendisliğinin meslek meseleleri üzerine fikir beyan ediyorum. Şimdiye kadar genelde hep bu mesleğin eğitim-öğretimi ve sorunlarına değindim. Şimdi biraz da mesleki eğitimden sonra mesleğin icrasındaki sorunlar üzerine eğilelim.

Mesleğin sorunları sadece bu mesleğin eğitim-öğretiminde değil, icrasında da kendini gösteriyor. Çevre mühendislerinin özlük haklarının geliştirilmesi, istihdam ve işsizlik sorunu, çevre mühendislerinin kendilerini geliştirme/geliştirmeme sorunları, ücretler, çevre mühendisleri arası irtibatsızlık, birliktesizlik sorunu gibi daha pek çok konu ve sorun da üzerinde tartışılmayı, geliştirilmeyi ve çözülmeyi bekliyor.

Çevre mühendisliği öğrencileri daha mezun olmadan bile iş arama kaygısına düşmektedirler. Her yıl verilen yüzlerce mezundan acaba kaç tanesi mesleğiyle ilgili bir iş bulabiliyor? Kaç tanesi farklı işlerde çalışıyor? Kaç tanesi de işsiz? Elimde resmi bir veri yok ama etrafımda gördüğüm kadarı ile şunu söyleyebilirim ki iş bulma ile okulda yapılan dereceler arasında maalesef doğrusal bir bağlantı yok. Sanırım iş bulmayı etkileyen/sağlayan sebepler çok farklı ve bunlar arasında derslerdeki başarı çok da önemli bir etken değil.

Mühendislik dallarından mezun olanlar arasında yapılmış bir araştırma sonucuna göre mühendisler işlerini yaparken %30 mesleki bilgilerini, %70 de iletişim becerilerini kullanıyorlarmış. Sonuçlar yanıltıcı olabilir ama kendi hayatınızda da buna benzer sonuçlar ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu, sizin dersleri bırakıp başka işlerle uğraşmanızı değil dersleri yaptıktan sonra sosyal işlerler de uğraşmanız gerektiğini, bu yönde de kendinizi geliştirmeniz gerektiğini gösterir.

Eğer memlekette çevre mühendislerinin çalışacağı iş sayısı mezun sayısından çok çok azsa mecburen işsiz kalacak mezunlar olacaktır. Onlar da çevre mühendisi olarak çalışamasalar da hayatlarını idame ettirebilmek için başka işlere kanalize olmak mecburiyetindeler. Ortada bir arz-talep dengesizliği mevcuttur ve bu dengenin sağlanması için ya talebi artırmak gerekir ya da arzı azaltmak. Bugünkü hale bakıldığında ise gelecekte talep artışı olacağı görülüyor.

Çevre mühendislerinin bir araya gelmesi, özlük haklarının geliştirilmesinin sağlanması ve meslek adına çözümler üretebilmek için Çevre Mühendisleri Odası kurulmuştur. Oda, sizin için çalışan sizden ayrı bir yer değil, sizin için çalışan sizin içinizden çevre mühendislerinden müteşekkil bir yerdir. Dolayısıyla meslek adına bir şeyler yapmak isteyen ama ben ne yapabilirim ki diyen her çevre mühendisi önce Odasına üye olmalı, ona sahip çıkmalı, ardından idari kadrolarında görev alarak bu mesleğin hak ettiği yere gelmesi için çalışmalarını devam ettirmesi gerekir. Odanın da sadece üyelerden aidat toplamak ve meslek dışı işlerle uğraşmaktan ziyade mesleki çalışmalarda daha etkin rol oynamanın yollarını araştırması, üyeleri ile bunun fikir alışverişini yapması gerekir. Bunun en güzel örneklerinden biri Çevre Mühendisliği Kongresidir. Bu sene yedincisi yapılacak olan Kongre, 24-27 Ekim 2007 tarihleri arasında İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir. Tüm çevre mühendisleri arkadaşların katılımını beklerim.

Sonuç olarak bizim mesleğimiz de diğer mesleklerin bir zamanlar yaşadığı sorunları yaşamaktadır/yaşayacaktır. Çözümlerin bazıları çevre mühendisliğinde okuyan öğrencilerde, devamında mezunlarda ve bu işin icrasını yapan çevre mühendislerinde, bazıları ise eğitim-öğretim yapan kurumlarda, işyerlerinde, Çevre Mühendisleri Odasında ve devlettedir. Eğer biz kendi üzerimize düşen görevi hakkıyla yaparsak emin olun ki üzerine görev düşen diğerleri de görevlerini yapmak zorunda kalacaklardır. Onlar yapmasa/yapamasa bile bir gün o mevkilere sizler gelecek ve düzeltme görevi size verilecektir. O gün gelip de o görev size verildiğinde ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı bilebilmeniz için de bugünden hazırlanmanız gerekir.

Hazırlığınız tam olması dileğiyle, Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Ramazan Bayramınız şimdiden mübarek olsun efendim.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: