Azim ile Rıza Arasındaki Fark


Sözlükte azim “Bir işteki engelleri yenme kararlılığı”, rıza ise “Razı olma, isteme, istek, kabullenme” gibi manalara gelmektedir. Birbirinden çok uzak gibi görünseler de bu iki kelimenin ne kadar da iç içe olduğunu zorlu bir işe başladığınızda veya devamında görme şanısınız oldukça yüksektir.

İşe başlamak işin yarısını yapmaksa geri kalanı da çalışmaktır derler ya, gerçekten de bir işe başladığınızda o işin gereklerini yerine getirmeniz gerekir. Bunu bilerek, bunun şuurunda olarak işe başlarsınız. Sonuca giden hiçbir yol taşsız, gül de dikensiz olmadığına göre işe başladığınızda başınıza gelecekleri de peşinen kabullenmiş olursunuz. Gerek işe başlarken ve gerek işin devamında hakikaten de önünüze birçok engeller çıkar. İşte bu engelleri aşma gücünü size azminiz verir. Azimli iseniz önünüze koyulan tüm engelleri aşar ve sonuca ulaşırsınız. Ancak şöyle bir durum var ki çalışıp azim gösterip de sonuca ulaşılmadığı durumlarda olabilir. Bazen öyle bir yere gelirsiniz ki bir engelden ziyade bir çıkmazla karşı karşıyasınızdır. İşte bu tür bir durumda durup olaya şöyle bir uzaktan bakmanız ve alternatif gidiş yolları aramanız gerekir. İllaki o yol üzerine gitmede ısrarcı olmamanız gerekir. İşte bu da rızadır. Başınıza geleni kabullenmek ama bu durumdan kendinizi kurtarmak ve başka çıkış yolları bulmaktır rıza göstermek.

Bilimsel çalışmalarda özellikle tez yaparlardan usandıklarını, bir türlü bitmediğini, ne zaman biteceğini kendilerinin de bilmediklerini duyarsınız. Ara vermeden aynı iş üzerine uzun süre çalışınca insanda ister istemez bir bıkkınlık baş gösteriyor ve ne kadar işin sonuna da gelinse, ne kadar az ve kolay bir kısım da kalsa insan o kısmı yapmakta oldukça zorlanıyor. Bazen de çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü sonuca varılmıyor/varılamıyor. Her iki durumda da insanın biraz ara vermesi, durup ne yaptığına bakması, düşünmesi, dinlenmesi, bu durumdan çıkmak ve sonuca ulaşmak üzere yeni bir plan yapması gerekir. Zorla güzellik olmadığı gibi ille de bu iş olacak diye de bir şey yoktur. Sizi strese sokan, baskı altına alan şartlardan sıyrılıp biraz durup düşündüğünüzde daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz. Böyle yaparsanız zamanın her derde deva olması gibi bir müddet sonra bir çıkar yol bulduğunuzu, çoğu şeyin de zamanla kendisinin düzeldiğini ve eskiden vermekte/yapmakta zorlandığınız kararları/işleri çok daha rahat ve kesinlikle yapabildiğinizi göreceksiniz. Yeter ki biraz kendinize dönün, biraz kendinizi dinleyin, biraz kendinize zaman ayırın. İçinizden gelen sese kulak verin ve onu asla duymamazlıktan gelmeyin. Sonra pişman olan siz olursunuz.

Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Ramazan Bayramınız şimdiden mübarek olsun.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: