Neden Çevre Mühendisliği?


Bütün bir yazı küresel ısınma, iklim değişikliği, orman yangınları, susuzluk gibi konuları bizatihi hayatımızın içinde yaşayarak, konuşarak, tartışarak geçirdik. Bir musibet bin nasihatten evladır, sözünü doğru çıkarırcasına şimdiye kadar sadece belli çevreler tarafından konuşulan ve geniş kitlelere yayılmayı başaramayan bu konular, etkileri herkes tarafından görüldüğünde bir anda halkın her kesiminin gündemine girmiş ve hak ettiği önemi görmeye başlamıştır.

Tüm bu konuların ne denli önemli olduğu halk tarafından da yavaş yavaş anlaşılmaya başlandıkça gerekli tedbirlerin alınması, etkilerin giderilmesi için neler yapılması gerektiği konuşulmaya başlanmış ve bu noktada işte neden Çevre Mühendisliği sorusuna çok güzel cevap verme fırsatı doğmuştur.

Dünyanın bu denli tahrip edildiği bir zamanda günü birlik yaşamanın ne denli sonuçlar doğurduğunu artık hayatımızda birebir görmekteyiz. Zaten Çevre Mühendisliğinin çıkış noktasına bakıldığında bu gidişatın önemli bir etkisinin olduğu görülür. İnsan ve faaliyetleri sonucu çıkan atıklar, plansız endüstrileşme ve kaynak kullanımı beraberinde çevre kirliliğini getirmiş ve bunun önüne geçilmesi için sürdürülebilir kalkınma, kaynakların planlanması ve arıtma teknolojileri üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucu Çevre Mühendisliği formasyonu şekillenmeye başlanmıştır.

Bugün artık Çevre Mühendisleri hava, su ve toprak gibi tüm çevresel ortamların korunması, kirlilik arıtımı, atık yönetimi, sürdürülebilir kalkınma, kaynakların kullanımı, yenilenebilir enerji üretimi ve yönetim sistemleri üzerine çalışmalarına devam etmektedirler. Modern dünyanın gelişmesiyle de çalışma alanları her geçen gün artmaktadır. Bu noktada Çevre Mühendisliği mesleğinin her geçen gün önemi artan bir meslek dalı olduğunu söylemek gerçek dışı olmaz. Bu sebeple böylesine bir mesleği seçtikleri için gerek Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünü gerekse de diğer çevre mühendisliği bölümlerini kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyorum. Aramıza hoş geldiniz.

30 ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun efendim.

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: