Çevrenin Seçimi


Ülkemiz bir seçim süreci daha geçirdi. %84,19 gibi oldukça büyük bir katılımın sağlandığı 22 Temmuz 23. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin ardından seçmenlerin neredeyse tamamına yakınının seçimlerinin yansıdığı yeni bir meclis oluştu ve yeni vekillerimiz bizlerin adına karar vermek üzere 4 Ağustos’ta toplanıp yemin ederek işe başlayacaklar.

Peki, halk seçimini yaptı ama acaba bu seçimde çevrenin bir etkisi oldu mu? Seçime katılan partilerin seçim bildirgelerine bakıldığında Çevre’nin çok da ciddi bir başlık olmadığı görülmektedir. Yine de tabir caizse çevreden de bahsetmemiş olmamak adına öylesine genel çevre vaatleri ile karşılaşılmaktadır.

Ülkenin içinde bulunduğu genel durum göz önünde bulundurulduğunda bu çok da garipsenecek bir durum değildir. Zira yapılmış olan halkın öncelikleri sıralaması anketlerine göre halkın gündeminde çevre değil; ekonomi, işsizlik, güvenlik gibi konular yer almakta ve bu konular çözülmeden de çevre halkın gündemine girecek gibi gözükmemektedir.

Ancak bu, biz çevre mühendislerinin ve çevreye gönül vermiş olanların çalışmalarından vazgeçmesi, halkın bilinçlendirilmesi çalışmalarını bırakması anlamına gelmez. Aksine görevimizin daha zor, sorumluluğumuzun daha büyük olduğu anlamına gelir. Çevrenin ülke gündemine gelmesi, halkın bu konuda yeterli bilinç seviyesine erişmesi bizlerin sorumluluğunda olsa gerek.

Seçimler olmuş geçmiş, şimdi meclise girmiş olan çevre mühendisliği formasyonundan gelmiş, bu konuda çalışmalar yapmış vekillerimize büyük bir görev düşüyor. Onlar içerden, bizler dışardan ülkemizdeki çevre şartlarının iyileştirilmesi için gerekli çalışmaları sürekli yapmamız gerekmektedir.

Ülkemizde gerek çevre mühendisliği gerekse de çevre konularında çözülmesi gereken birçok sorun bulunmaktadır. Çevrenin geliştirilmesinin önündeki en önemli adım çevre mühendislerinin durumunun düzeltilmesidir. Çevre mühendislerinin istihdamı, eğitimi, özlük hakları gibi birçok konu geliştirilmesi gereken konular olarak karşımızda duruyor.

Bugün ÖSS’ye girip tercih yapmakta olan gençlerimizin tanıtım günlerinde bize gelip sordukları ilk soru çevre mühendisliği nedir, ne iş yapar. İkinci soru ise iş imkânları nelerdir. Bu sorulara umut dolu cevaplar vermek istiyoruz. Bu da ancak kanunlar çerçevesinde bu mesleğin layık olduğu yere getirilmesi ve korunmasıyla mümkündür ve bu görev de meclisimizdeki vekillerimize düşmektedir. Geleceğe daha umutla bakmak için vekillerimizin bizim sorunlarımızla da ilgilenmesini ve imkânlarımızı geliştirmelerini bekliyoruz.

Daha güzel bir dünya için, daha güzel bir çevre için…

Sevgi ve saygılarımla,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: