Meslek Meseleleri – 3 – İ.Ü. Çevre Mezunları Buluşması 2007


Çevre Mühendisliği mesleğimizin sorunları hakkında fikir teatisinde (alışverişinde) bulunmaya devam edelim. Önceki yazıda meslekî eğitim üzerine yoğunlaşmıştık. Kaldığımız yerden devam edecek olursak sadece okullarda yapılan eğitimden değil okul dışı eğitim üzerinde de durmamız gerektiğini görürüz.

Bilindiği üzere gerek öğrenme gerekse de eğitim sadece okul sıralarında ve yıllarında yapılan yani beli bir mekân ve zamana has bir faaliyet değildir. Sadece Çevre Mühendisliği eğitim-öğretiminin değil hiçbir öğretinin öğrenilmesinin yaşı, zamanı ve mekânı olmaz. Hayat bir öğrenme ve gelişme sürecidir ve hayatın her safhasında insan öğrenmeye, eğitilmeye ve dolayısıyla gelişmeye devam eder.

Mesleki eğitim-öğretim mesleğinizi icra ettiğiniz sürece okul dışında da ister istemez devam edecektir. Mesleğinizi layıkıyla yerine getirebilmeniz, karşılaştığınız yeni yeni sorunların üstesinden gelebilmeniz açsından en azından günün gerekleri nispetinde kendinizi geliştirmeniz, bilgi birikiminizi ve tecrübenizi artırmanız gereklidir. Siz kendinizi geliştirmezseniz her geçen gün biraz daha geri kalırsınız ve bir gün bu işten anlamadığınız kanaatine varmanız/varmaları olmayacak bir iş değildir.

Mesleki eğitim-öğretiminizi ilerletmek ve kendinizi geliştirmenizin birçok yolu bulunmaktadır. Mesleğinizle ilgili kitapları okumanızın yanında mesleğinizle ilgili özellikle dergiler gibi süreli yayınlara üye olmanız sizi oldukça güncel tutacaktır. Çünkü kitaplar değişmez hale gelmiş bilgilerin yer aldığı eserlerdir ve en doğru bilgiyi gerçekten onlardan öğrenebilirsiniz ama aylık yayınlanan bir mesleki dergiyi takip etmek ise sizi gündemin içinde tutar, son gelişmelerden ve eğilimlerden haberdar eder. Belki de mesleğiniz veya işiniz ile ileriye yönelik yapağınız planlarınız için yol gösterici nitelikte bile olabilirler.

Yazılı eserlerin okunmasıyla elde edeceğiniz bilgiye çok kısa sürede hem de anlayarak ulaşmak için konuyu ehlinden dinlemeniz de öğrenmede çok iyi bir yöntemdir ki zaten okullarda yapılan da budur. Öğretmenler tarafından çok kısa bir süre diliminde kitaplarda bulunan bilgiler öğrencilere sunulmaktadır. Aynı bilgiyi kitaplarda bulabilirsiniz ama işin pratiğini ve tecrübesini okuyarak anlayamazsınız. Zaten aynı bilgiyi kitaptan okumakla bir öğretmenden dinlemek arasındaki en önemli fark anlaşılmayan, kavranılmayan yerlerin soru sorularak anlamaya ve kavramaya çalışılmasıdır. Eğer soru sormuyor, sorgulamıyorsanız kitap okumaktan fazla bir şey yapmıyor demeksinizdir. Zaten okullardaki başarı düşüklüğünün en önemli sebeplerimden birinin öğrencilerin soru sormamaları olduğunu düşünüyorum. Soru sorabilmek için de o konu üzerinde önceden bilgi birikiminin olması yani derse çalışarak gelinmesi ve üzerinde düşünülmesi gereklidir. Soru sormak, konu üzerinde yeni açılımlar yapılmasını sağlar. Soru sormak öğrenmeyi sağlar.

Okullarda soru soracak birileri her zaman bulunur ama ya okul sonrası? Okul dışında kime sormalı? İşte o zaman da en güzel çözüm yolu kongre, konferans, sempozyum, fuar gibi etkinliklere katılmak, okul ve diğer meslektaşlarınız ile irtibatı sağlam tutmaktır. Başkalarının tecrübelerinden istifade etmek sizin de başkalarının yaptığı hataları yapmanızı engelleyecek ve daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Geçtiğimiz ay 28-31 Mayıs 2007 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında benim de Yürütme Kurulunda yer aldığım TÜRKAY 2007 AB Sürecinde Türkiye’de Katı Atık Yönetimi ve Çevre Sorunları Sempozyumunu gerçekleştirdik. Katı atıklar konusunda son gelişmelerin tartışıldığı ve oldukça faydalı olduğuna inandığım sempozyumumuz beklediğimizin çok çok üzerinde bir ilgiye mazhar oldu. Düzenleyen, destekleyen ve katılan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Aynı şekilde 21-24 Haziran 2007 tarihleri arasında da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 3. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı var. Fuar hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.ifo.com.tr/recycling/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu fuarın bir diğer özelliği de İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunlarını bir araya getirecek İ.Ü. Çevre Mezunları Buluşması 2007’ye ev sahipliği yapacak olmasıdır. Sitemizin duyurular kısmında da yer aldığı üzere eğer İ.Ü. Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu iseniz cevremezunlaribulusmasi.2007@yahoo.com.tr e-posta adresine adınız, soyadınız ve mezuniyet yılınızdan oluşan katılım bilgilerinizi gönderdiğiniz takdirde fuar alanına geldiğinizde görevliler tarafından karşılanacak ve yaka kartlarınız size verilerek fuar alanına girişiniz sağlanacaktır. Bir İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu olarak ben bu buluşmaya katılıyorum ve tüm İ.Ü. Çevre Mühendisliği Bölümü mezunlarını da bu buluşmaya bekliyorum.

Eğer siz de mezunlar günü düzenliyorsanız duyurularınızı sitemizde yayınlamaktan büyük bir mutluluk duyarız. Lütfen bize iletin.

Daha evvel de müteaddit defalar söylediğim gibi bilgi paylaşımın en iyi yollarından biri teknolojik imkânlardan en üst seviyede istifade etmektir. Bu kapsamda mezun e-grupları aynı bölümden mezun olan insanların irtibat hallerinin devamını sağlar. Buradan İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunlarının mezunlar e-grubu olan http://groups.yahoo.com/group/iu_cevre_mezunlar/ ve Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunlarının mezunlar e-grubu olan http://groups.google.com/forum/#!forum/ytu-cmb-mezun adreslerini duyurmak isterim. Kendi bölümünüzün mezunlar e-grubuna katılmayı lütfen ihmal etmeyiniz. Böyle bir grubunuz yoksa da hiç vakit geçirmeden lütfen kurunuz.

Bölümünüzün mezunlar e-grubunun e-posta adresini sitemizin linkler bölümüne de ekleyebilirsiniz.

İrtibatı koparmayalım efendim. Hayırlı günler dilerim.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: