Bindiği Dalı Kesen İnsan


Nasreddin hocaya atfen anlatılan bir hikâye vardır. Hoca bir gün bindiği dalı kesiyormuş da oradan geçmekte olan bir adam da “Hoca, ne yapıyorsun? Bindiğin dalı kesiyorsun, birazdan düşeceksin” demiş. Hoca hiç aldırmadan işine devam etmiş ve elbette biraz sonra da düşmüş. Hoca düşmenin acısıyla adama dönüp “Be mübarek düşeceğimi bildin, öleceğim günü de söyle bari” demiş.

Sanki bizler çok farklıymışız gibi hocanın bu fıkrasını anlatır güleriz de bindiğimiz dalı kesmekten de geri durmayız. Belki küçük ve kısa vadeli kazançlar için daha büyük ve uzun vadeli kazançları heba ediyoruz. Hocaya akıllı insanların yapmayacağı işleri atfediyoruz da kendimizin yaptığı işlerin ne kadar akıllıca olup olmadığını kendimize sormuyoruz.

Sırf eğlenmek/dinlemek için sporu icat eden de insanoğlu, onu izlemeye gidip hiç de sportmence/centilmence olmayan hareketler yapan da insanoğlu. Huzurdan, barıştan söz eden de insanoğlu, savaşları çıkartıp birbirini öldüren de insanoğlu. İnsanoğlunun gerek hayat standardının yükseltilmesi gerekse de yaşam süresinin artırılması için bilim ve teknolojiyi yapan da insanoğlu, yaşadığı çevreyi tüm bunlara rağmen kirleten, onu yıpratan ve yaşanamaz hale getiren de insanoğlu. Tüm bunlar bindiği dalı kesmek değildir de nedir acaba?

22 Nisan 1970’de, ABD’de 2 milyon kişinin çevre sorunlarına yönelik endişelerini dile getirdiği eyleme atfen yıllar sonra o tarih Dünya (Yeryüzü) Günü olarak ilan edilmiş ve her yıl 22 Nisan tarihi Dünya Günü, içerisindeki hafta ise Dünya Haftası olarak kutlana gelmiştir. Acaba dünyamızın sonunun bizi pek ilgilendirmediğinden mi olsa gerek yoksa daha önemli dertlerimiz olduğundan mı olsa gerek bu sene de Dünya Günü her sene olduğu gibi sessiz sedasız bir şekilde bildiriler ve basın açıklamaları gibi bir günlük hareketler ile kutlanmış ve bu seneki bu önemli gün de kazasız belasız böylece atlatılmış ve seneye 22 Nisan’a kadar da kimsenin aklına gelmeyecek şekilde rafa kaldırılmış oldu. Bir Dünya Günü’de böyle geldi, geçti işte.

Seneye 22 Nisan’da Dünya Gününüzü kutlamak üzere bu seneki Dünya Gününüz de kutlu olsun efendim. Nice mutlu yıllara sevgili dünyamız… her ne kadar seni dinlemezsek, kirletsek ve yıpratsak da.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: