Meslek Meseleleri – 1 – Eğitim


Çevre Mühendisliği mesleğinin de diğer meslek dallarında olduğu gibi birçok sıkıntısı, birçok meselesi vardır. Bunlar tıpkı memleket meseleleri gibi sınıflandırılabilir ve çözüm üretilebilir meselelerdir. Önemli olan bunların doğru bir şekilde tanımlanması ve çözümü için azimle üzerine gidilmesidir. Mesleğimizin en büyük ve en ciddi meselelerinin başında tıpkı memleketimizin de olduğu gibi ilmî meseleler, yani eğitim meselesi gelir.

Eğitim meselesindeki en büyük sıkıntı ülkemizdeki Çevre Mühendisliği Bölümlerinde okutulan müfredatın ülke genelinde eşit ve standart olmamasıdır. Bu müfredat farklılığının nedenleri arasında Bölümlerin kuruldukları Fakültelerin farklı oluşu, yani kuruluşlarında geçirdikleri değişik safhalar ve kurucu öğretim elemanlarının farklı branşlardan olmasını sayabiliriz. Mesela Kimya Mühendisliği hocaları tarafından kurulmuş olan Bölümler Kimya ağırlıklı, İnşaat Fakültesi içinde yer alan Çevre Mühendisliği Bölümleri ise inşaat ağırlıklı dersler vermektedirler. Ülkemizde ilk kurulan Çevre Mühendisliği Bölümünün kurulduğu 1979 yılından günümüze yaklaştıkça, yeni Çevre Mühendisliği Bölümleri açıldıkça, Çevre Mühendisliği Bölümleri mezun verdikçe, mezunlar akademisyen olup bu bölümlerde öğretim elemanı olarak görev aldıkça ülke genelindeki Çevre Mühendisliği Bölümlerinin müfredatı arasındaki farklılıklar da giderek azalmaktadır, azalacaktır.

Buna mukabil standartlaşma, bilimsel olarak ihtisaslaşma ve branşlaşmanın önünde belki bir engel olmasa bile ülkemiz şartlarında yavaşlatıcı bir etki oluşturmaktadır. Zira memleketimizin içinde bulunduğu durum ve maddi imkânlar ülke genelindeki her bölüm için eşit imkân ve eşit öğretim elemanı sunamamaktadır. Ancak bunlar ayrı bir mevzu bahsidir. Burada dile getirmek istediğim nokta ise, Çevre Mühendisliği disiplininde ülkenin farklı yerlerinde farklı öğretim elemanları tarafından aynı konuların çalışılması yerine Çevre Mühendisliği disiplini altında yer alan birçok uzmanlık alanı için ayrı merkezler oluşturularak yapılacak yatırımların daha etkin kullanımının sağlanabileceği, ayrıca aynı konu üzerinde çalışan insanların bir arada bulunmalarından doğacak sinerjinin de bilimsel açılımlar için oldukça faydalı olacağıdır. Unutulmamalıdır ki üniversiteler sadece ders verilen mekânlar değil bilimin gelişim gösterdiği öncelikli kuruluşlardır. Üniversitelerde bilim yapılır, araştırma-geliştirme yapılır, yapılmalıdır da.

Mesleki eğitimimiz önündeki bir diğer önemli engel pratik uygulama eksikliğidir. Dünyanın en iyi teorik bilgisini de versek bunun uygulaması, tecrübesi, deneyi, işletmesi olmazsa ne yazık ki öğrenilen o bilgiler zamanla unutulmakta, yeni açılımlar yapılamamakta ve gelişme sağlanamamaktadır.

Belki buraya kadar sayılan sıkıntıların tek sebebinin maddi imkânsızlıklar, mekân yetersizlikleri, öğretim elemanı sıkıntısı gibi sıkıntılar olduğu düşünülebilir. Kısmen doğrudur da bu. Ancak imkânların ve güçlerin birleştirilmesi ile çoğu maddi sıkıntının aşılacağını düşünmekteyim. Zira ülkemizde tam donanımlı Çevre Mühendisliği laboratuvarları bulunduğu gibi belki hiç laboratuvarı olmayan bölümler de bulunabilmektedir.

Buraya kadar sayılanlar kısaca verilen eğitimin seviyesi ile alakalı belli başlı ana başlıklardı. Bundan sonraki soru ise acaba tüm bunlara rağmen verilen eğitimden öğrenciler tam bir verim elde edebiliyor mu, verilenleri alabiliyorlar mı olmalıdır. Ancak ülkemiz için bu sorulara tam ve kesin bir şekilde evet demek mümkün gözükmemektedir. Zira Çevre Mühendisliği bölümlerine her yıl giren öğrenci sayısı kadar mezun verilememesi, bazı üniversitelerde bitirme derecelerinin oldukça yüksek, bazılarında ise düşük oluşu, öğrencilerin belki isteyerek değil yerleştirme sonucu bu bölümlere gelmeleri, derslere olan ilgisizlik, kütüphane kullanma alışkanlığı yerine sadece ders notu ile yetinme eğilimi ve niteliksiz, işsiz üniversite mezunları kervanındaki artış bir yerlerde sorun olduğunun en büyük göstergesidir. Öğrencinin derse olan ilgisini çekmek de, bu mesleği sevmesini sağlamak da, ona kütüphane kullanma alışkanlığı edindirmek ve nitelik kazandırmak da yine Çevre Mühendisliği Bölümlerinde görev yapan bir avuç akademisyene, hocalara, öğretim elemanlarına düşmektedir.

Mesleki eğitimimiz konusundaki sıkıntılarımız pek tabii bunlarla sınırlı değil. Ancak sözü uzatmamak, dallandırıp budaklandırmamak açısından burada kesiyorum. Bizler ayrıca sizlerin de mesleğimiz hakkındaki sorunlar ve bunlara getirdiğiniz çözüm önerilerini duymak istiyoruz. Sorunlar ancak önce onları tanımlamak ve sonra da onlara çözüm önerisi getirmekle çözülür. Bu bağlamda Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından tertiplenen “Ulusal Çevre Sempozyumu 2007” kapsamında ülkemizdeki Çevre Mühendisliği eğitiminin sorunları ve bu sorunlara getirilen çözüm önerilerinin tartışılması maksadıyla ülkemizdeki tüm Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanlarının katılımı ile 17 Nisan 2007 tarihinde “Türkiye’de Çevre Mühendisliği Eğitiminin Mevcut Durumu ve Sorunları” başlıklı bir çalıştay tertiplenmiştir. Çalıştayda mesleki eğitimde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacaktır.

Gelin siz de fikirlerinizle bu toplantıya destek olun. Gelin siz de ülkemiz Çevre Mühendisliği eğitiminin gelişmesine katkıda bulunun. Bunun için sitemiz forumunda açacağımız Meslek Meseleleri – İlmî Meseleler konu başlığı altında fikirlerinizi beyan edebileceğiniz gibi fikir beyanında bulunmak için bana e-posta da atabilirsiniz. Burada vücut bulacak fikirler, Türkiye’de Çevre Mühendisliği Eğitiminin Mevcut Durumu ve Sorunları çalıştayında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet DEMİR tarafından gündeme getirilecektir.

Ülkemiz Çevre Mühendisliği eğitimi için yapacağınız katkılar için şimdiden teşekkürler…

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: