Bir fikrim var diyenlere


Çoğu zaman gerek yalnız başımıza gerekse de arkadaşlarla bir araya geldiğimizde aklımıza süper diye nitelendirebileceğimiz fikirler gelir. Bu fikirler hayatımızı kurtarmaktan tutun da, memleketi ve dünyayı kurtarmaya kadar o kadar çok geniş yelpazede olur ki biz bile şaşırırız bazen. Belki arada bir hayatın sırrını da bulduğumuz olmuştur. Ama çoğu zaman cümlelerimiz “Ah imkân olsa…” ile başlayıp, “ama nerde o imkânlar…” diye de biterek fikirlerimiz fikir olarak kalmaya devam ederler.

Milletçe çok zeki olduğumuz ve kimsenin aklına gelmeyen çok ilginç ve dâhiyane fikirlerin bizim aklımıza geldiği söylenir durur hep. Ancak burada önemli olan sadece bunların akla gelmesi değil, aynı zamanda hayata geçirilmesidir de. Ama nasıl hayata geçirilecek?

Akla gelen bir fikrin vücut bulup hayata geçirilmesi için birçok kaynağa ihtiyaç duyulur. En önemli kaynak başlıkları; bilgi, zaman, malzeme ve finans kaynaklarıdır. Dolayısıyla aklımıza gelen o dâhiyane ve şahane fikirlerimizi hayata geçirmek için bir plan da yapmamız gereklidir. İşte biz, bir fikrin, bir işin belli bir süre içinde kaynakların doğru yönetimi ile gerçekleştirmesine “Proje” ismini veriyoruz.

Bir projede en önemli başlıkları projenin amacı, kapsamı, yöntemi, bilimsel altyapısı (bilgi birikimi), benzer çalışma örnekleri (tecrübeler), insan kaynakları yönetimi (gerekli insanlar ve yapacakları işler), zaman çizelgesi (zaman yönetimi), bütçe (finans kaynakları ve yönetimi), donanım yönetimi (mekân, mal-malzeme temini) gibi başlıklar oluşturur.

Zaten genelde aklımıza gelen fikirler bir amaca yönelik olduğu için projenin amacı bellidir. Bu amaca ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini, nasıl yapacağınızı yöntemde ve hangi sınırlar içinde kalacağınızı da kapsam başlığı altında şekillendirdiğinizde amacınıza ulaşmak için yöntem başlığında sıraladığınız işleri yapabilmek için gerekli bilgileri bilimsel altyapı başlığı altında, uygulanabilirliliğini benzer çalışma örneklerini araştırdığımız benzer çalışma örnekleri başlığı altında, gerekli insanları insan kaynakları başlığı altında, bu işi ne kadar sürede yapacağınızı zaman çizelgesi başlığı altında, bu işleri yapmak için gerekli malzemeleri ise donanım yönetimi başlığı altında ve tabi ki tüm bunları ne kadara mal edeceğinizi de bütçe başlığı altında irdelememiz gerekecektir.

Burada sıraladıklarım basit bir proje yönetim modeli olup bu konuda bundan başka birçok proje yönetim modeli ve programı bulunmaktadır. Ancak asgari olarak burada sıralanan başlıklar altındakileri doldurmanız gereklidir.

Bilindiği üzere güzel fikirler hep imkânı olan, parası olan insanların aklına gelecek değildir. Dolayısıyla imkânı olmasa da fikri olanlara, bilgisi, tecrübesi olanlara, nasıl yapacağını bilenlere kısacası bir fikrim var diyenlere imkân sunmak için birçok kurum-kuruluş gerek maddi gerekse de manevi destek çalışması yürütmektedir. Bu bağlamda tahmin edileceği üzere en büyük maddi destekleri kamu kurumları vermektedir. Ülkemizde bilimsel çalışmalara maddi olarak en büyük desteği bir kamu kurumu olan TÜBİTAK vermektedir. Bir fikriniz, bir projeniz varsa TÜBİTAK’a başvurmayı unutmamalısınız. Çok daha büyük destekler bulmak istiyorsanız Avrupa Birliği’ni deneyebilirsiniz veya diğer destek vericilerini.

Burada önemli olan nereye başvuru yaparsanız yapın projenizin gerek kafanızda gerekse de yazılı metin olarak oturmuş, uygulanabilir, savları kuvvetli, alternatifleri iyi incelenmiş ve daima işler beklenildiği gibi gitmediğinde bir B planı olan bir proje olmuş olmasına dikkat edilmiş olmasıdır. Çünkü değerlendiriciler de bunlara dikkat etmektedir. Başvurunuzun kabul edilmesi bunlara bağlı olmakla birlikte elbette başvuru yaptığınız kurumun başvuru formatına ve istediklerine de uygun olması gerekir. Mesela AB projelerinde değerlendirme süreci iki aşamalıdır. Birincisi sadece biçimsel değerlendirilme, ikincisi ise içerik değerlendirmesidir. Biçimsel değerlendirmeden geçemeyen hiçbir proje okunmaz ve direkt başvuru sahibine iade edilir. Biçimsel başvuruyu geçen proje metinleri ancak incelenmeye layık görülür ve okunarak içerik ve uygulanabilirlik değerlendirmesi yapılır. Bu aşamadan da başarı ile geçen proje hayat geçirilmesi için destek verilir ve yürütülür.

Görüldüğü gibi bir fikrin akla gelmesi kadar onun sonunun da getirilmesi gereklidir. Proje fikri üretmekten tutun da, proje hazırlamaya, proje yazmaya, proje yürütmeye kadar her türlü bilgiye projecilik başlığı altında internette bulabilirsiniz.

Bir fikrim var diyenlere sesleniyorum. Gelin o fikrinizi sadece fikir olmaktan kurtarın, hayata geçirin. Böyle bir çalışma içerisine girdiğinizde nasıl yardımlar gördüğünüze siz de şaşıracaksınız. İyi projeler….

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: