Mühendis Bakışı


Mühendisi diğer insanlardan ayıran en önemli fark olaylara ve meselelere mühendisçe bakabilme kabiliyeti yani mühendis bakışına sahip olmasıdır. Mühendis bakışının nasıl olduğunu anlamak için sanırım önce mühendisin ne demek olduğuna bir bakmak gerekir. Türk Dil Kurumunun (TDK) Güncel Türkçe Sözlüğü’ne göre Mühendis; “İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse” olarak tanımlanmaktadır.

Bu tanıma göre kısaca mühendis, alanında uzmanlaşmış ve eğitim görmüş kimse oluyor. Dolayısıyla mühendisin yapıp ettiklerinde de eğitilmiş insandan beklenen tavır ve davranışların olması gerekiyor. Çünkü mühendis bu haliyle diğer insanlardan ayan beyan farklılığını ortaya koyuyor.

Bir mühendis olarak eğer hâlâ sıradan bir insan gibi düşünüyor, onun gibi davranışlar sergiliyorsanız ya almış olduğunuz eğitimden bir fayda görmemişsinizdir ya da size verilen eğitim maalesef hedeflenen kalite ve seviyede olmamıştır.

Mühendis sadece ona öğretilenlerle yetinen, verileni alan, verilmeyeni istemeyen, kendi halinde, kabuğuna çekilmiş biri değildir. Sığ ve saplantılı düşüncelere dalmış, sadece bu düşüncelere saplanmakla kalmayıp bu düşünceler ile hareket eden, insanları sınıflara bölen, diğer fikirlere bırakın saygı duymayı dinlemeye bile tahammülü olmayan biri ise hiç değildir.

Aksine mühendis; ona öğretilenlerle yetinmeyen, verilmeyeni de talep eden, araştıran, sorgulayan, kendini aşmış, cemiyetin sorunlarıyla ilgilenen, çözüm üreten, derin fikirli, geniş ufuklu, insanları fikrilerine göre sınıflandırmayan, buna göre davranmayan, farklı fikirleri duymaktan ve konuşmaktan hoşlanan, bilgi artışı ve birikiminin ancak bu yolla yani fikirlerin dillendirilmesi ve paylaşılması ile mümkün olduğuna inanan, eleştiriye açık kişidir.

Kendinize bir sorun bakalım, gerçekten bir mühendis misiniz yoksa sadece unvanınız mı mühendis?

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: