Memleket Meseleleri


Toplumun bir parçası olarak her fert, bu topluma kazandırdıkları ve kaybettirdikleri ile toplumun kendisi üzerindeki müspet ve menfi etkilerini düşünmek ve memleket meseleleri üzerine, memleketin daha müreffeh ve yaşanabilir olması için ne yapması, ne yapılması gerektiği üzerine kafa yormak zorundadır. Meslek meselelerimizi anlayabilmek ve çözüm üretebilmek için de memleket meselelerini de bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bence bir memleketin temel meselelerini beş başlıkta toplamak mümkündür. En azından ben beş başlıkta topluyorum. Çünkü bunlar bir memleketin üzerinde düşünmesi ve kafa yorması gereken en temel meselelerdir. Nedir mi onlar? Bunlar; ilmî, iktisâdi, içtimaî, askeri ve siyasî meselelerdir. Bunların birçok alt başlığı da mevcuttur. Maksadım mesleğimizin içinde bulunduğu durumu tespit etmek ve çözüm için paylaşım da bulunmak. Ancak bundan önce meslek meselelerimizin memleket meseleleri ile ne kadar benzeştiğini göstermek istiyorum.

1. İlmî Meseleler

Belki de bir memleketin varlığını ortaya koyması ve sürdürebilmesi için gereken en temel ve zorunlu mesele bu meseledir. Bu başlığın altına ilköğretimden orta öğretime, yüksek öğretimden lisansüstü öğretime kadar toplumu oluşturan her bir bireyin eğitimi girdiği kadar eğitilmiş insanların öğrendikleri ile ürettikleri bilgi birikimi (bilim) ve teknoloji (teknik) de girmektedir.

Bir memleketin ilerlemesi, gelişmiş olması ancak bilim ve teknolojiye verdiği önemle ölçülebilir. Eğer ki bir memlekette bilim ve teknolojiye yeteri kadar kaynak ayrılıyorsa, bu kaynaklar gerek insan kaynağı olabilir gerek finans ve malzeme kaynağı olabilir, bilim insanları el üstünde tutuluyorsa, onlara yeteri derecede maddi yardımda bulunuluyorsa, okumak isteyene her yol açılıyor, önüne engel konulmuyorsa o memleket ilerleyebilir. Aksi takdirde bırakın gelişmeyi geri dahi gidilebilir.

Eğer bir memlekette öğretmenler maaşları yetmediği için ek işler yapmak zorunda kalıyorsa, bilim insanları araştırmaları için gereken maddi kaynağı bulamıyorsa, okumak isteyen gençlerin önüne çeşitli bahanelerle engellerler konuluyorsa, eğitim işleri ticarileştirilerek iş ne kadar para o kadar eğitime getiriliyorsa o memlekette ilme, bilime, bilim insanına değer verilmiyor demektir. Ve ilme değer verilmeyen yerde de başarı veya ilerlemeden bahsetmek sadece kandırmaca olur.

2. İktisâdi Meseleler

Bir memleketin diğer bir önemli meselesi iktisadi meselelerdir. Yani ekonomidir, enflasyondur, işsizliktir, istihdamdır ve diğerleridir.

Bir memlekette enflasyon bulunmuyorsa, işsizlik sorunu yoksa yeteri kadar istihdam sahası varsa ekonomisi sağlamsa o memleketin geleceği parlak demektir. Ama yok o memlekette üniversite mezunları, yüksek lisans ve doktoralı insanlar bile belli bir yüzdeyle işsizlik oranına katılıyorsa, para sahipleri ellerindeki paraları üretime, istihdama yöneltmek yerine paradan para kazanma yolunu tercih ediyorlarsa, paradan para kazanmak bu derece kolay ve kârlı ise, işsizlik almış başını gidiyorsa o ülkede bir ilermeden bahsetmek mümkün olmaz.

3. İçtimaî Meseleler

Diğer önemli bir mesele içtimai meseleler. Yani temel hak ve hürriyetler, ferdin ödev ve sorumlulukları, çevre ve sağlık meseleleri, sosyal konular, kültür-sanat faaliyetleri gibi meselelerdir.

Bir memlekette ferdin temel hak ve hürriyetleri, ödev ve sorumlulukları iyi bir şekilde belirlenmiş ve herkesin buna uyması ve saygı göstermesi sağlanmış ise, yaşanabilir bir çevrenin korunması ve geliştirilmesi yapılıyor, yeteri kadar sağlık kurum ve kuruluşu var ve herkese hitap edebiliyorsa, kültür ve sanat faaliyetleri gelişmiş ve süreklilik arz ediyorsa o memleket gerçekten yaşanası bir yerdir.

Eğer ki daha ferdin temel ve hak hürriyetlerinden fikir özgürlüğü, konuşma özgürlüğü gibi haklar bile hazmedilemiyorsa, vatandaş hak ve hürriyetlerini, ödev ve sorumluluklarını bilmiyor, yerine getirmiyorsa, insanlar sağlıklı bir çevrenin özlemini duyuyorsa, sağlık kuruluşları ihtiyaca cevap veremiyor, uzun kuyruklar oluşuyorsa, kültür ve sanat sadece yüksek seviyede küçük bir zümrenin tekelinde gerçekleşiyorsa bir yerlerde bir sorun var demektir.

4. Askeri Meseleler

İç ve dış tüm tehditlere yönelik olarak gerek vatandaşların güvenliklerinin sağlanması, gerekse de memleketin birlik ve düzeninin korunması için gereken en önemli meselelerden biridir. Buna güvenlik de diyebilirsiniz, savunma da diyebilirsiniz.

Eğer bir memlekette insanlar evlerinde huzur içinde oturabiliyor, günün hangi saati olursa olsun istediği yerde rahatlıkla gezebiliyorsa orann güvenli bir memleket olduğu söylenebilir. Ama eğer insanlar evlerinin kapısına kilit üstüne kilit takıyorsa, her yerde her saatte gezemiyorsa, güvenlik, birlik ve dirlik meseleleri ülke gündemin hep üst sıralarında yer alıyorsa, insanlar her an için öldürülme, hırsızlık, gasp vb birçok eyleme maruz kalabiliyor veya bunu akıllarının bir kenarında daima tutmak zorunda kalıyorsa o memlekette güvenlik ile ilgili ciddi sorunlar var demektir.

5. Siyasî Meseleler

Tüm bu yukarda saydıklarımın gerçekleşmesi için gereken şartlardan biri de bir siyasi irade ve politikadır. Bu sebepledir ki siyasi meseleler de diğer meseleler kadar önemlidir. Bir sorunun birden çok çözüm yolu olabilir. Önemli olan sonuca ulaşmak olduğu kadar gittiğiniz yolun doğruluğu ve ahlakiliğidir de. Tüm bu meselelere nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili fikirlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır politika. Yönetimlerin bu meselelerinin her bir alt kademelerine kadar her soruna bir çözüm önerisi ve uygulama planı yoksa politikaları eksik demektir ve böyle olunca da belli bir noktadan sonra tıkanma meydana gelmesi, çıkmaza girilmesi içten bile değildir.

Tüm bunların ardından okumuş insanlar olarak bu ülkenin, bu toplumun bize sunduklarının ardından artık bizim de bu topluma ve bu ülkeye bunların karşılığını verme zamanı gelmedi mi? Bu meseleler üzerine hiç düşündük mü acaba? Ya da bir çözüm önerimiz var mı? Farz edin ki dediler ki artık kontrol sizin elinizde, hazır mısınız her şeyi düzeltmeye? Yoksa bir fikriniz dahi yok mu tüm bunlar için?

Bundan böyle memleket meselesi hepimizin meselesi… Tıpkı bundan önce olduğu gibi.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: