Tuğla Biriktirmek ya da Duvar Örmek


Bir hocam şöyle demişti bana; “Sanırım bizler öğrencilere sadece tuğla veriyoruz. Bunlarla nasıl bir duvar örebileceklerini öğretmiyoruz.” Bu çok doğru bir tespit bence. Çünkü defalarca bunun böyle olduğuna, elinde tuğlalar ile ortada kalmışlığa şahit olmuşumdur.

Hepimiz 8 senelik ilköğretim, ardından şimdi 4 yıl olan ortaöğretimden geçtik. Üstüne bir de 4 yıllık bir yüksek öğrenim gördükten sonra yetinmeyenler en az 2 sene de yüksek lisans yaptılar. Ben bu seneleri toplayınca 18 yıl ettiğini görüyorum. Bir insan yedi yaşında okulda girdiğinde on sekiz yıllık bir eğitim-öğretim hayatının ardından en erken 25 yaşında mezun olabiliyor. Yani en verimli çağlarını okulda geçirmiş oluyor.

Gerek bu uzun yıllar boyu süren okul hayatımızda, gerekse de özel hayatımızda birçok şey öğreniyor, tecrübeler ediniyoruz. Her bir öğrendiğimiz bilgiyi tuğla olarak düşünürsek sahip olduğunuz bilgi birikimi bir tuğla birikintisi de olabilir, çok sağlam bir duvar da olabilir. Bilgiyi sadece alır ve bir gün lazım olur diye kenara koyarsak devasa büyüklükte bir tuğla yığınından başka bir şeyimiz olmaz. Ancak bu tuğlaları usulüne uygun bir şekilde üst üste koyarsak çok sağlam bir duvarımız olabilir. Tabi ki araya harç malzemesini de eklemek şartıyla.

Peki, bu iş nasıl olacak? Sanırım her yaptığımız işte de yapmamız gerektiği gibi hızla akan zamandan, hayattan şöyle biraz geri durup, uzağa çekilip, kendimize uzaktan bakarak “Ben ne yapıyorum? Niye yapıyorum? Bu nedir?” gibi en temel soruları sormak, yani muhasebe yapmak, biraz düşünüp muhakeme yapmak ve yaptığımızın farkında olup bilinçli bir şekilde yapmakla olacaktır. Yani bir bilgiyi öğrendiğimizde durup bunun ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Önce bu bilgiyi tanımlamamız lazım ki öreceğimiz duvarımızın neresine konması gerektiğine karar verebilelim. Ne olduğunu anladıktan sonra daha önce öğrendiğimiz bilgilerle ilişkilendirmemiz, yani tuğlayı diğer tuğlalar ile irtibatlandırmamız gerekiyor. Bu bilgi üzerinde düşünmemiz ve kendi yorumumuz, tecrübeleriniz de tuğlalar arasındaki harç oluyor işte. Böylelikle hem yeni bilginin doğruluğu test edikmiş oluyor hem de yeni bilgi bizim gelişimimiz için bir fayda sağlıyor.

Hiçbir sonuç bir anda gerçekleşmez. Sizi sonuca götüren bir süreç vardır ve ancak sürecin gereklerini doğru bir şekilde yerine getirseniz sonuca başarı ile varabilirsiniz. Dolayısıyla bir gün yatıp ertesi gün âlim olarak kalkamazsınız. Bir anda ne kadar çok öğrenseniz de bunlar üzerinde çalışmadan, duvarınıza eklemeden faydasını göremezsiniz. Duvarı örmek ömür boyunca süren bir faaliyettir ve öğrenme işi, tecrübe edinme işi bitmedikçe de duvar örme işiniz de bitmez.

Okulda öğrendiğiniz bir bilgiyi daha önce öğrenip tecrübe edindiğiniz bilgiler ile kıyaslamaz, yoğurmaz ve üzerinde düşünmezseniz bu bilgiden ne fayda sağlayabilirsiniz ne de aklınızda tutabilirsiniz. Kısa süre sonra unutup gidersiniz zaten. Ama eğer durup düşünürseniz belki daha önce kafanızı kurcalayan bir sorunun çözümüne katkı sağladığını, belki de bilginin yanlış olduğunu, saçma sapan bir şey olduğunu fark edeceksiniz. Böylelikle hem bilgiyi test edip ondan sonra almış olursunuz hem de kendinizi zor durumlara sokmamış olursunuz.

Ne öğrendiğinin, ne söylediğinin farkında olan, onu sağlam bir duvarın parçası haline getiren ve bilgisini paylaşmaktan, bildiğini öğretmekten çekinmeyen bir fert ve bilgi toplumu olabilmek dileğiyle,

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: