Bayramla Gelen Yeni Yıl


64 yılın ardından bu sene de Kurban Bayramı ve yılbaşı aynı zamana denk geldi. Yeni bir yıla bayram sevinci içinde girmek her zaman karşılaşılabilecek bir şey değildir. Ancak ömürde bir kere görebilirsiniz.

Bayram; sevinç demektir, mutluluk demektir, bayramlaşma demektir. Kırgınlıkların unutulması, dargınlıkların düzeltilmesi, küslüklerin bitirilmesi demektir. Sevinç, ancak sevilenler yanında yaşanır. Sevilenler uzaktaysa onların özlemi ve hasreti, gurbetin hüznü daima bayram sevincine galebe çalar.

Bayram, tatil demek değildir bence. Aynı zamanda bayram, çılgınlarca eğlenmek, alışveriş merkezlerini boşaltırcasına alışveriş yapmak, tatil köyleri veya turizm merkezlerinde vakit geçirmek de olmasa gerek.

Bayram; gerek akrabalık, gerek arkadaşlık, gerek komşuluk ve gerekse de sosyal bağların kurulması ve güçlenmesi için kaçırılmayacak fırsatlardır. Uzun zamandır gidemediğimiz, göremediğimiz akrabalarımızı, arkadaşlarımızı, komşularımızı görebileceğimiz, bir araya gelebileceğimiz, hasret giderebileceğimiz, dertleriyle dertlenip mutluluklarına ortak olabileceğimiz ve bağlarımızı güçlendirebileceğimiz zamanlardır bayramlar.

Her bayram “Nerde o eski bayramlar” serzenişiyle başlayan cümlelerin kurulmaya başlaması bayramların layıkıyla eskisi gibi kutlanamamasının ve görevlerini yerine getirememesinin en bariz göstergelerinden biri değil midir sizce de?

Memleketimizde gelir dağılımının dengesizliğini ve yaşanan adaletsizliği bilmeyen, haberi olmayan yoktur sanırım. Memleket meselelerini az ya da çok hissetmeyen yok ama bunlara kafa yoran, çaba sarf eden ise yok denecek kadar az. Böylesi bir ortamda gelin biz doğruyu seçelim, doğru olalım. Gelin Türk aile yapısını biz koruyalım. Gelin Türk örf ve adetlerine biz sahip çıkalım ve yaşatalım. Gelin Türkçeyi biz koruyalım ve en iyi şekilde kullanan biz olalım. Gelin bu bayram kimsesizlerin kimsesi, muhtaçların ihtiyacı, açların yemeği ve hastaların dermanı olalım. Gelin bu bayram tatile gitmeyelim. Akrabalarımızı, arkadaşlarımızı, komşularımızı ve kimsesizleri ziyaret edelim. Gelin bunu bütün yıl yapalım.

Sitemiz üyesi olsun olmasın tüm çevre mühendisi meslektaşlarımın ve arkadaşlarımın, ülkem insanının ve tüm İslâm âleminin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyor, yeni yılın tamamının bayram tadında geçmesini diliyorum.

Mutlu yıllar, iyi bayramlar.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: