Susuzluk Sorunu


Bir şeyin kıymeti ancak yokluğunda belli oluyor. Her gün kullandığımız elektriğin, suyun, bilgisayarın, internetin ve daha onlarcasının kıymetini ancak olmadıklarında anlayabiliyoruz. Elektrik kesildiği an hayatımız neredeyse durma noktasına geliyor. Bir bardak suyun kıymetini çölde susuzluktan ölmek üzere olan birine sorun, derler ya bu da tıpkı onun gibi kullandığımız her türlü ihtiyaç maddesinin kıymetini tam ona ihtiyaç duyduğumuz anda anlayabilmekteyiz.

Yokluklarında hayatımızı altüst eden bu ihtiyaç maddelerini her nedense varlıklarında hiç tükenmeyecek, bitmeyecek, gitmeyecekmiş gibi müsrifçe kullanmak da bize has bir özellik olsa gerek. O da insanoğlunun unutkanlık özelliği ile açıklanabiliyor. Rahata kavuştuğu an eskiyi çok çabuk unutabiliyor insan. Bu bir yandan çok iyi; eskiyi unutup yeniye devam etmek, ama bazen de çok kötü. Çünkü eski durumlara düşmemek garantisi hiçbir zaman yok.

Suyun ne kadar kıymetli olduğunu anlatır dururuz da her musluğu açtığımızda suyun akmasına alışmışlığımızdan olsa gerek 2 dakika diş fırçalama esnasında bile musluğu kapatma ihtiyacı duymayız. Su zengini bir ülke olmadığımızı söyler dururuz da hortumla litrelerce suyu harcayarak arabamızı yıkamak için saatler harcayabiliriz. Susuzluk çeken milyonlarca insan var deriz de evimize jakuzi yaptırmaktan da geri durmayız. Bu örnekleri birbiri ardına sıralayıp uzatmak mümkündür.

İstatistiklere göre eğer tüm dünyadaki her bir insan bir Amerikalının tükettiği doğal hammaddeler kadar hammadde tüketmeye kalksa bir senenin sonunu görmeden hepimiz açlıktan, susuzluktan ölürmüşüz. Bu, zenginliğin ve doğal kaynaklardan faydalanmanın adaletsiz dağılımın bir göstergesi olsa da aynı zamanda bu, insanların duyarsızlığını, vurdumduymazlığını ve adamsendeciliğini apaçık göstermektedir.

Bugün maalesef yüzümüzü göğe çevirip bir damla yağmur yağacak mı diye beklediğimiz bir dönemdeyiz. Ülkemizin çoğu yerinde yetersiz yağışların ardından su sıkıntısı çekilmekte. Maalesef bunun tek nedeni yetersiz yağışlar değil, insanoğlunun bulduğu bir kaynağı hiç bitmeyecekmiş gibi kullanma arzusunun da büyük bir katkısı var. Bugün su sıkıntısı yüzünden ihtiyaçlarını gideremeyen ve bunu haklı bir şekilde eleştiren, yetkilileri göreve çağıran insanımız su sıkıntısı geçtiği an eski hayatına devam edeceğini ve bu su sıkıntısından hiçbir ders çıkarmadan yine bolca ve cömertçe su tüketmekten geri durmayacağını söylemekten üzüntü duyuyorum.

2006’yı bitirip 2007’ye başlayacağımız şu günlerde göreceğiz ki insanlar çılgınlar gibi alışveriş merkezlerine akın edecekler, alışverişin haddi hesabı olmayacak, harcanan paranın, lüzumsuz alınanların ve müsrifçe davranışların ardı arkası kesilmeyecek. Bu dünya da hâlâ bir dilim ekmek bulamadığı için ölen insanlar oldukça, bir bardak su bulamadığından hayatını kaybeden çocuklar olduğu müddetçe, başını sokacak bir çatısı olmayan insanlar yaşadıkça ben bu tür düşüncesizce ve bencilce davranışları hiçbir şeyin değişmeyeceğini bilsem de tasvip etmiyor ve kınıyorum.

Yeni yılınız mutlu, Kurban Bayramınız mübarek olsun efendim.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: