İklim Değişikliği ve Yapabileceklerimiz


Bazıları kabul etmese de bugün biliyoruz ki insan faaliyetleri, endüstri devriminden itibaren geometrik bir şekilde artış göstermesiyle birlikte hiç de beklenmeyen bir sonuca -küresel ısınmaya, dolayısıyla iklim değişikliğine sebep olmuştur. Bu süreç o kadar kısa sürmüştür ki böyle bir soruna sebep olunduğunun farkına varılması bile sonuçlarının görünmeye başlanması ile anlaşılmıştır.

Doğada öyle bir denge var ki bu dengeyi bir yerinden bozduğunuzda tüm sistem etkilenir ve tüm dengeler alt üst olur. Bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile günlük hayatı kolaylaştıran birçok alet, edevat ve kimyasallar üretildi. Ancak göz ardı edilen bir şey vardı ki o da üretilen bu mamullerin tabiat ile uyumlu olup olmadıklarının, denge üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup olmadıklarının araştırılıp belirlenmemesiydi. Sonuçta hayatı kolaylaştıracağız derken yegâne yaşam alanımız olan Dünyanın sahip olduğu bu şart ve özelliklerini yitirmesine neden olduk. Mesela, özellikle soğutma (buzdolapları vs) ve kozmetik sektöründe kullanılan kloroflorokarbonların (CFC) ozon tabakasını incelten maddelerden olduğunun anlaşılması ve yasaklanması 1980’lere rastlamaktadır. O vakte kadar yapılan tahribat oldukça fazla olmuştur. Öyle ki yapılan araştırma ve hesaplamalara göre bugün ozon tabakasını inceleten maddelerin kullanımı tamamen dursa, yani ozon tabakasının inceltilmesinin önüne geçilse bile ozon tabakasının eski halini alması, düzelmesi için en az 200 yıllık bir süre gerekiyor.

Bu noktada, artık çok geç kalındığını söylemek veya düzeltilmeyeceğini iddia etmek yerine en azından bundan sonraki tahribatın önüne geçmek gerekiyor. Düzeltilmeyeceğini tahmin etmek, tahrip etmeye devam etmeyi geçerli ve haklı kılmaz.

Çevrenin korunması her şeyden evvel toplumsal bir vazifedir. Dolayısıyla ona zarar vermek de toplumsal bir suçtur. “Birey olarak ben ne yapabilirim ki?” demek, sahip olduğu gücün farkında olmamanın bir göstergesidir. Unutulmamalıdır ki tüm büyük gelişimler daima bir kişi ile başlamıştır. İşe, hayatınızda bir değişime gitmekle, hayat standardınızı ve alışkanlıklarınızı gözden geçirmekle başlayabilirsiniz. Kısa bir inceleme ile bile yaşarken hem kendinize hem de çevrenize ne kadar zarar verdiğinizi görebilirsiniz.

Eğer söylevlerinizde ciddi iseniz değişime kendinizde başlayınız. İşe kendinizden başlayınız ki etkiniz de o denli büyük olsun. Müsrif birinin israfın ne kadar yanlış bir şey olduğunu anlatıp durmasının oluşturacağı etkinin gücü ile bunu hayatında tatbik ederek oluşturacağı etkinin gücü birbirinden çok farklıdır. Tahmin edeceğiniz üzere kendisinin müsriflikten vazgeçmesinin oluşturacağı etki çok daha büyük ve kalıcı olacaktır.

Değişime şimdi ve kendimizden başlayalım, tabi gerçekten istiyorsak.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: