Yitirdiğimiz Ormanlarımız


Ülke gündemi her sene yaz aylarında duymaya alıştığımız bir şekilde orman yangınları ile doldu bu sene de. Ne var ki bu sene çıkan yangın sayısı ve meydana gelen zarara bakıldığında yangınların çıkış sebepleri arasında gösterilen ihmalkârlık ve tedbirsizliğin yanında sabotaj ihtimalini de kuvvetli bir şekilde akla getirmekte. Nedeni ne olursa olsun oluşumları için senelerin gerektiği yüzlerce hektarlık orman alanı çok kısa bir sürede yanıp kül olmakta, heba olmaktadır. Her türlü gerekli tedbirin ve cezanın acilen alınması ve uygulanması gerekliliği apaçık ortadadır.

Orman yangınları ülkemizde yeni karşılaşılan bir durum değil. Düzenli kayıtların tutulmaya başlandığı 1937 yılından günümüze değin ülkemizde 2005 yılı sonu itibariyle toplam 77.785 adet orman yangını çıkmış ve bu yangınlarda 1.563.847 hektar ormanlık alan zarar görmüştür. Bu verilere göre ülkemiz ormanlarında yıllık ortalama 1.143 adet orman yangınına karşılık yılda 22.956 hektar orman alanı zarar görmektedir. Türkiye’nin yüzölçümünün 814.578 km2 olduğu düşünüldüğünde kaybedilen orman arazisinin Türkiye’nin %2’lik bir alanına tekabül ettiği görülür. 2002 yılından önce 10 yıllık (1992-2001) dönemde yıllık ortalama 2.165 adet orman yangını çıkmış ve bu yangınlarda yıllık ortalama 14.098 hektar orman alanı zarar görmüştür. 2002-2005 yıllara arasında ise yıllık ortalama 1.728 adet orman yangını çıkmış yıllık ortalama 5.759 hektar orman alanı zarar görmüştür.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekât Merkezi (YHM) verilerine göre yangınlarda son yıllarda dikkat çeken bir artış yaşanıyor. Sadece bu yıl çıkan 477 yangında 2.533 hektar orman kül oldu. Orman yangınlarının nedeni yüzde 90-95 ‘insan’ olarak gösteriliyor. YHM verilerine göre 2006’da çıkan yangınlardan 35’i kundaklama, 5’i alan açma, 44’ü anız, 8’i çöplük, 2’si avcılık, 66’sı çoban ateşi, 138’i sigara, 48’i piknik ateşi, 3’ü lokomotif, 53’ü elektrik hatları, 262’si meçhul, 220’si yıldırım kaynaklı ve 107’si diğer nedenlerden kaynaklandı.

Sebebi ne olursa olsun, ülkemizin doğal kaynaklarından biri olan ormanlarımızın gözümüzün önünde yanıp kül olmasına, kaybolmasına göz yummamalıyız. Fert olarak yaptığımız ihmal ve sorumsuzluğun faturası ormanlarımıza, ülkemize çıkmamalıdır. Vatandaş olarak vatandaşlık görevlerimize gerekli hassasiyeti göstermek zorundayız. Gelecek nesillere, önceki nesillerden aldığımız doğal mirası güzelleştirerek bırakalım.

30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: