İsrail’in Yarattığı Çevre Felaketi


Savaş, insanoğlunun ne kadar medeni olursa olsun ne denli vahşileşebileceğini gösteren bir fiil. Savaş, insanın hem diğer insanlara hem de çevresine ne kadar zarar verebileceğinin adeta bir göstergesi. İşte örnekler; her gün yaşadığımız ve  duyduğumuz dünyanın her bir yanında her gün vuku bulan olağanlaşan olaylar. Yıl 2006. Ve biz bunları duymaktan dolayı artık neredeyse bu olayları kanıksamış durumdayız. Ama maalesef savaşın tahribatı devam etmekte. Aşağıda haber ajansılarında yayınlanan İsrail’in Lübnan harekatının bir sonucu var. Yorumsuz olarak haberi aynen aktarıyorum. Habere ayrıca http://www.ntv.com.tr/news/381288.asp adresinden ulaşabilirsiniz.

Savaşsız, barış dolu bir dünya için,

Kâmil VARINCA

İsrail’in yarattığı çevre felaketi

İsrail’in Lübnan’da bir enerji santralini bombalamasıyla tonlarca fuel oil Doğu Akdeniz’e boşaldı. Fuel oil tabakası 100 km’lik bir alana yayıldı ve kıyıları kapladı.

LONDRA – İsrail uçaklarının bombalaması sonucu Akdeniz’e akan fuel oil, Lübnan kıyılarını kaplıyor. Bazı tahminlere göre, Doğu Akdeniz’e akan petrol miktarı şimdiye dek meydana gelen tanker kazalarının en büyüğüne eşdeğer. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, petrolün Lübnan kıyılarında ciddi bir çevre felaketi yaratacağını açıkladı. BM Çevre Programı Başkanı Achim Steiner, Lübnan hükümetine akan petrolün temizlenmesi konusunda yardım edileceğini belirtti.

Lübnan Çevre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yayılan petrolün temizlenmesi için gerekli ekipmanın bulunmadığı ve denize yayılan akaryakıtın hızla kıyıları kapladığı belirtildi.

Lübnan Çevre Bakanlığı’na danışmanlık hizmeti veren Malta merkezli Regional Marine Pollution Emergency Response Centre (Bölgesel Deniz Kirliliği Acil Eylem Merkezi) uzmanları, akaryakıtın Suriye karasularına ulaştığı ve kısa zamanda Doğu Akdeniz’i etkisine alacak bir felakete dönüşeceği uyarısını yapıyor.

AKDENİZ’İN SUÇU NE?

Fuel oilin deniz tabanına oturması halinde balıklar için ciddi bir tehlike yaratacağı vurgulanıyor. Ayrıca Lübnan kıyılarına yumurta bırakan kaplumbağalar da tehlike altında. Siyah ve yoğun fuel oil tabakası şimdiden Beyrut’un kent plajlarını kaplamış durumda; balıkçılar ise bu yıl balık avlanamayacağı belirtiyor. Zararın temizlenmesinin 200 milyon doları aşacağı belirtiliyor. Gayrisafi Milli Hasılası 22 milyar dolar olan ve savaşta büyük yıkıma uğrayan Lübnan için bu facia ciddi bir maliyet getirecek.

İsrail uçakları hava saldırılarının yapıldığı 13 ve 15 Temmuz tarihlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’un 30 km güneyindeki akaryakıt depolarını bombalamıştı. İlk raporlara göre, delinen depolardan 10.000 ton fuel oil akmıştı. Ancak Lübnan Çevre Bakanı Berj Hacıyan, denize karışan fuel oil miktarının en az 35.000 ton olduğunu vurguluyor. Tesiste bulunan 6 adet akaryakıt deposundan 4’ü tamamen yanarken, 5’inci depodaki yangın uzun süre söndürülemedi. Akaryakıtın 5’inci depo yanarken denize aktığı düşünülüyor.

EN BÜYÜK TANKER KAZASI

Şimdiye dek gerçekleşen en büyük tanker kazasında Exxon şirketine bağlı Valdez tankeri, 1989’da Alaska açıklarında devrilmiş ve 40.000 ton ham petrol denize karışmıştı. Yapılan müdahalelere karşın akan petrol Alaska’da ciddi çevre sorunlarına neden olmuştu.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: