Yeni Bir Sayfa Yeni Bir Başlangıç


Acaba hangisi daha önemlidir? Hangisine daha fazla sevinmeliyiz? Üç yüz altmış beş sayfalık bir defteri yazıyla, karalamayla doldurup bitirmeye mi yoksa eskisinin üstüne bir de boş, tertemiz ve yepyeni bir defter almaya mı? Her gün yepyeni, tertemiz bir sayfa veriliyor bizi. Ne yazacağımız, nasıl dolduracağımız bize kalmış. Her şeyi yazmakta ve yapmakta hürüz. Hiç bir kısıtlama ve sınırlandırma yok. Tek şart, yazdıklarımızın silinemiyor ve geri alınamıyor olması, o kadar.

Her gün yeni bir sayfa almaya o kadar alışmışız ki, ilk gördüğümüzde heyecanlandığımız, duygulandığımız, hayrete düştüğümüz şeyler artık bizi heyecanlandırmıyor, duygulandırmıyor ve maalesef hayrete de düşürmüyor. Halbuki üzerinde noktadan da küçük olduğumuz yeryüzü, her gün kendinden milyonlarca, milyarca büyüklükteki bir boşlukta durmadan dönüyor, yeryüzünden defalarca büyük bir ateş kütlesi hiç durmadan, üşenmeden bizi ısıtıyor.

İnsanoğlu saymaya başladığından bu yana 2005. defteri de kapattı ve yeni bir deftere daha başladı; 2006. deftere. Herkese yeni bir defter daha verildi. Bu defter kimisi için belki de ilk defter, kimisi için 10., 20., ya da 50., 60. defter, kimisi için belki de son defter. Bunu bilemeyiz, çünkü sayfalar tek tek veriliyor ve bu defteri 365’e tamamlayıp tamamlayamayacağımız bile meçhul.

Kimimiz özenli ve düzenli, defterin sayfalarını ince ince, düşünerek işliyor, süslüyor; kimimiz özensiz ve düzensiz, öylesine karalıyor sayfaları, ne yaptığını, niye yaptığını bilmeden. Kimi bir önceki sayfalarda yaptığı hatalardan pişmanlık duyuyor, ders çıkarıyor, aynı hataya düşmemek için yeni sayfalarda daha dikkatli oluyor; kimiyse yeni sayfanın verileceğinden o kadar emin ki sayfanın nasıl dolduğu umurunda bile değil.

Yaşanan her anın birilerinin hayatında daima anısı var. Mesela şu an, ben bunları yazarken veya siz bunları okurken birileri doğuyor, birileri ise ölüyor. Birileri bir mutlu haber ile seviniyor, birileri ise başka bir haberle üzülüyor. Birileri uyuyor, birileri çalışıyor, birileri hayata sımsıkı sarılıyor, birileri ise hayattan ümidini kesmiş öylece duruyor. Şu yaşadığımız an belki bizim için hiç bir anlam ifade etmiyor olabilir ama inanın şu an birilerinin hayatı tamamen değişiyor. İyi ya da kötü. İyi ki yapmışım ya da keşke yapmasaydım denecek işler yapılmakta. Umarım iyi ki yapmışızdır.

Yeni sayfanız ve yeni defteriniz hayırlı olsun. Umarım bu defteri de bitirmek nasip olur. Umarım her sayfayı gururla, sevinçle, pişmanlık duymadan doldurursunuz. Ve umarım her yeni sayfanız bir öncekinden daha güzel olsun. Yeni yılınız kutlu olsun.

Ve bayramınız, Kurban Bayramınız da mübarek olsun. Bayramda kimsesizlerin kimsesi, umutsuzların umudu, muhtaçların sevinci ve bekleyenlerin misafiri olabilmek dileğiyle, nice bayramlara, nice yıllara…

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: