VI. Çevre Mühendisliği Kongresi ve Camiamız


Bir çevre felaketi haberi de Çin’den geldi bu sefer. Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinde bir petro-kimya fabrikasında meydana gelen patlamanın ülkenin en büyük nehrini kirletmesi yüzünden, 3 milyon insan susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Çok geçmeden bir kaçak haberi daha geldi Çin’den. Yetkililerin dikkatsizliğinden midir, yoksa ortada bir sabotaj mı vardır bilinmez ama bu olayların sonucu hiç de iyi değil. Milyon mertebesindeki insanın temiz içme suyundan mahrum kalması gerçekten de üzerinde düşünülmesi gereken ciddi bir sorundur. Umarım yetkililer bir an evvel tedbirlerini alır da insanlara temiz içme suyu ulaştırılabilir ve umarım bu olaylardan ders alınır da bundan sonra daha dikkatli bir şekilde davranılır.

Çin’de içme suyu kaynağına benzen karışması sonucu içme suyu sıkıntısı yaşanırken dünyanın muhtelif yerlerinde milyonlarca insan da yine aynı dertten muzdarip; temiz içme suyu bulamamaktan. Temiz su kaynaklarımızın ne denli az olduğu zaten bilinmekle birlikte var olanları korumak şöyle dursun, yapmış olduğumuz endüstriyel faaliyetler ve üstüne üstlük yapılan kazalar neticesinde de var olanları kirletiyoruz. Kirlenmiş suların arıtılmasının ne denli masraflı ve zahmetli olduğunu sanırım en iyi Çevre Mühendisleri bilirler. Bu sebeple ana amacın; suları kirletip sonra da onları temizlemek için uğraşmak değil, var olan su kaynaklarını korumak ve en iyi şekilde değerlendirmek olması gerektiğini düşünüyorum.

İşte bu noktada da Çevre Mühendislerine büyük görevler düşmektedir. Onlar da zaten görevlerinin bilincinde olarak çevre sorunlarına çözüm bulmada var güçleri ile çalışmaktadırlar. Bu bağlamda her iki yılda bir Çevre Mühendislerinin bir araya geldiği, bilgilerini paylaşma fırsatı bulduğu en büyük organizasyon olan Çevre Mühendisliği Kongresini düzenlemektedirler. Bu sene de Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak 6.’sı düzenlenen Kongreye 24-26 Kasım 2005 tarihlerinde İstanbul’da ev sahipliği yaptık. Bu vesileyle hem meslektaşlar arası bilgi paylaşımı hem de epeydir görmediğimiz dostlarımızı görme fırsatımız oldu. İki taraflı bir güzellik yani.

Bu vesileyle önce bu güzel organizasyonu yapan ve emek harcayan, onca sıkıntıya rağmen bu işin üstesinden yüzlerinin akı ile çıkan ÇMO İstanbul Şube Yönetimi ve Kongre Sekretaryasını tebrik etmek istiyorum. Ne kadar sıkıntı çekildiğini şahsen ben bilmekteyim. Özellikle bizim bölümün (YTÜ Çevre Mühendisliği) öğrencilerine de organizasyondaki görevlerinden ve yardımlarından dolayı ayrıca teşekkür etmem gerekir. Tam kadro oradaydılar, sağ olsunlar. Güzel bir ekip çalışmasının neticesinde çok güzel bir organizasyon gerçekleşti. Ve tabiî ki zahmet edip gelen, katkı veren, destek olan tüm meslektaşlarımıza da sonsuz teşekkürler. Bir birlik olmanın, bütün halinde hareket etmenin ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceğini gösterdik o üç gün boyunca. Dilerim ki sonraki Kongre’de camiamız daha büyümüş olur, daha kaliteli ve daha başarılı işler ortaya koyarız.

Güzel faaliyetlerden başlamışken bir güzel faaliyet haberi daha vereyim. Geçen haftalarda (14-18 Kasım 2005) Çevre Gönüllüleri Vakfı ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa olarak gerçekleştirdikleri öğretmenlere yönelik Çevre konulu bir hizmetiçi kursuna “Çevre Gönüllüleri Öğretmen Semineri”ne davet edilmiştim. Öğretmenlerimiz bir hafta süreyle her gün farklı çevre konularında bilgilendirildiler. Bana da bu kapsamda ilk gün ki konuşma verildi ve “Hava Kirliliği ve Hava Kirliliğinde Özel Konular” başlıklı bir seminer verdim. Karşımda can kulağıyla beni dinleyen iki yüzü aşkın, çevreye gönül vermiş bir öğretmen kitlesi bulunca gerçekten de sevindim, mutlu oldum. Buralarda öğrendiklerini yeni nesle aktaracak olduklarını bilmek beni gerçekten memnun ediyor. Bu vesileyle o eğitim programına katılan öğretmenlerimizi tebrik ediyor, geçmiş de olsa tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Ve organizasyona beni tavsiye ederek beni şereflendiren Prof. Dr. Ferruh Ertürk hocamıza da ayrıca teşekkür ederim.

Hayatınızdaki iyi ve güzel gelişmelerin artması dileğiyle…

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: