Doğrudan Yana Olmak


Dünya artık o kadar hızlı dönüyor ki olaylara ve gündeme yetişmek için çaba harcamazsanız bir anda kendinizi çok gerilerde bulabiliyorsunuz. Geçen bir ay içerisinde o kadar çok gelişme yaşandı ki hangisine değinsem diye düşünüyorum.

Acaba Pakistan depreminden mi başlamalıyım? Bir evvel ki ay Amerika’da vuku bulan kasırga felaketinden sonra Pakistan depremi belki de yüzyılın felaketiydi. Depremin meydana geldiği ülke gelişmiş bir ülke olmayınca belki de felaketin faturası da olması gerekenden oldukça fazla oldu. Ancak Amerika gibi bir süper gücün karşı karşıya kaldığı felakette onu yalnız bırakmayan ve yardımına koşan dünya ülkeleri Amerikan Kasırgasında göstermiş oldukları hassasiyeti ve yardımseverliği her ne hikmetse -yoksa gelişmiş bir ülke olmamasından mıdır nedir bilinmez- Pakistan için gösteremediler. Vaat edilen yardımların çok azının ulaştığı bildiriliyor. Oysaki bir depremin ne demek olduğunu en iyi bilenler arasında olan bizler hem bu kader arkadaşlığından hem de Pakistan ile olan tarihi bağlarımızdan dolayı yardım için beklenilenler arasında ilk sıralardaydık. Yeterince yardım eli uzatabildik mi konusuna girmiyorum. İnşallah uzatmışızdır, uzatmalıyız da. Fert olarak elimizden geldiği, gücümüzün yettiği kadar yardım etmek boynumuzun borcudur.

Yoksa dünyanın muhtelif yerlerinde meydana gelen içinde İzmir Depremlerinin de olduğu diğer afetlerden mi bahsetsek? İzmir halkına korkulu günler yaşatıp evlerine girmelerini engelleyen İzmir Depremlerinden mi?

Yoksa AB Müzakere Sürecine başlamamızdan mı konuşsak? Müzakere sürecinin başlamasıyla tarama işlemleri de başlamış oldu. Bu süreç içinde Çevre de başlı başına bir başlık olarak görüşülecek. Bu bağlamda müzakere süresince ve sonrasında AB ile uyum çerçevesinde biz Çevre Mühendislerine olan ihtiyacın ve iş imkânının ne kadar artacağından bahsetmek sanırım çok konuşmak olur. Kendini iyi yetiştirmiş, konusunda ehil Çevre Mühendislerinin işsizlik diye bir sorunla karışılacağını şahsen düşünmüyorum.

Yoksa memleket gündemini meşgul eden diğer mevzulardan mı konuşsak? En iyisi konuşmak yerine çalışmak. Konuşarak değil çalışarak bir şeyler başarmak ve bir yerlere gelmek.

Geçen hafta Mimar ve Mühendisler Haftası münasebetiyle bir Lisemizde lise öğrencileri ile bir araya gelip hem mühendislik hem de Çevre Mühendisliği özelinde bir söyleşiye katıldım. Orada da dediğim gibi hangi mesleği seçerseniz seçin -ki bugün ki Türkiye şartlarında belki ‘seçerseniz’ yerine ‘oluverirseniz’ demek daha doğru olabilir ama- hep en iyinin, en güzelin ve en doğrunun peşinde olun. Severek yaptıktan sonra hangi mesleği yaptığınız o kadar da mühim değil. O sizin tercihinizdir. Ancak hangi işi yaparsanız yapın en iyisi olun, en güzel şekilde yapan, en doğru şekilde yapan olun. Bu ise sizin elinizde. Hayat seçimlerden ve seçtiklerinizin sorumluluğunu almaktan ibarettir. Hayat boyu önünüze hep seçim hakkı konacak, seçmeniz istenecektir. Bir tarafı seçmeniz beklenecektir. Yılmadan, bıkmadan, usanmadan -çünkü böyle yapmak oldukça zordur- hep doğrudan yana seçim hakkınızı kullanırsanız hayatınız da o yönde şekillenecektir. Tarafınızı da böylece belirlemiş olursunuz.

Kendinize bir hedef belirleyin, eğrilip büğrülmeden o hedef yolunda çalışın, uğrunda yorulun. Hedefinizden şaşmadan ilerleyin. Ve aldığınız kararların arkasında durun. Verdiğiniz kararların sorumluluğu da ancak size aittir ve bu sorumluluktan da asla kaçamazsınız. Onun için karar verirken de ona göre iyi düşünün ve bir karar verdiğinizde de asla vazgeçmeyin.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: