ÖSS ve Hayat


1.851.618 başvuran aday, 378.730 dört yıllık bir bölüme yerleşen aday ve 15.554 boş kalan kontenjan. Bir ÖSS imtihanı daha böyle geçti ve sevineni, üzüleni ile başvuran 1.851.618 adayın sadece ve sadece 378.730 adayı dört yıllık bir yükseköğretim programına yerleştirildi. Ancak buna karşın 15.554 kişilik kontenjan da boş kaldı. Birçok gencin ümidi artık bu 15.554 kişilik boş kontenjan. Yerleşen 378.730 kişi yerleştirildikleri yerlerden memnun mudur bilinmez ama hiç yerleşemeyen bir buçuk milyona yakın insan ise şüphesiz üzgün.

Bizim bölümümüz bazında baktığımızda; Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümüne 2005-ÖSS sonucuna göre 52 kişi kayıt hakkı kazanmış. Bu sayıya dikey geçiş ile gelenler ve zaten bir yükseköğretim kurumunda okuyup da yeniden sınava giren ve bölümümüze yerleşen kişiler dâhil değillerdir. Onları da eklediğimizde bu dönem bölümümüze kayıt yaptırmaya hak kazanmış öğrenci sayısının 60 dayandığını görüyoruz. Bölümümüze talebin olması ve hatta bu talebin artmış olması elbette bizleri sevindirmekte.

Bölümümüze bu sene kayıt hakkı kazanan kişilerin bilgilerine baktığımızda; en yüksek %9,63’lük yüzdelik dilimle 338.112 puan ve en küçük %14,40’lık yüzdelik dilim ile 328.568 puanları arasında öğrenci alındığını görmekteyiz. Geçen seneki puanlara göre bir artış olduğu ortada. Yanlış hatırlamıyor ise geçen sene en düşük 323 puan ile öğrenci alınmıştı. Bu sene ise 5 puanlık bir artış olduğu görülmekte.

Hiçbir yükseköğretim kurumuna yerleşememiş veya yerleştiği bölüme istemeyerek gidecek arkadaşlara üzülmemelerini tavsiye ederken bu sınavdan seneye de yapılacağını hatırlatırım. Bölümümüzü kazanan öğrenci arkadaşlarımızı ise tebrik ediyor, yeni dört yıllık yükseköğrenim hayatlarında başarılarılar diliyorum.

Uzun gibi görünen ama aslında bitince sizin de fark edeceğiniz gibi çok kısa bir süre birlikte olacağız. Geçireceğiniz bu dört sene ondan sonraki hayatınıza yön verecek. Hayatta size lazım olan çoğu şeyi üniversitede bulacaksınız. Eğitimi, kariyeri, arkadaşlığı ve daha nicelerini. Bu sebeple önünüzdeki bu dört seneyi iyi değerlendirmenizin ondan sonraki hayatınız için çok önemli olacağını söylememe gerek yoktur sanırım. Hepinize başarılar diliyorum.

Aramıza katıldığınız için mutlu olduğumuzu bilmenizi isterim.

Kâmil VARINCA


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: